ND Praha & ND Brno: Jaká bude nová operní sezona?

Jaké operní premiéry přinese nová sezona v Praze v Národním divadle v Praze a v brněnské Janáčkově opeře?

Nové projekty operního souboru pražského ND a podrobnosti k nim oficiálně zveření vedení první scény dnes odpoledne. Tady jsou:

První operní premiérou ze čtyř plánovaných bude v nové sezoně Dvořákův Jakobín, v nastudování šéfdirigenta Tomáše Netopila a v režii dosavadního šéfa opery Jiřího Heřmana. Inscenace má mít premiéru 8.října 2011 na jevišti historické budovy, režijní koncepce slibuje důraz na poetický svět české venkovské školy.

Na 14.ledna 2012 je naplánována původní premiéra nové opery Marka Ivanoviće Čarokraj, inspirovaná knihou anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík. Podepsán pod ní bude inscenační tým Petra a Matěje Formanových. Dramaturgie opery ND slibuje „zábavného průvodce po světě opery s příjemně didaktickým smyslem s ohledem na mladé a nejmladší diváky“.

V české premiéře představí Národní divadlo operu Gloriana Benjamina Brittena, původně psanou ke korunovaci britské královny Alžběty II. Premiéra je ohlášena na 3.března 2012 v Národním divadle, v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Zbyňka Müllera.

Čtvrtou, poslední premiérou bude nové nastudování Mozartova Dona Giovanniho, a to 9.června 2012 ve Stavovském divadle. Po delší době se v Praze objeví uznávaný anglický režisér David Pountney, hudebně inscenaci připraví šéfdirigent Tomáš Netopil.

Nová sezona opery ND by měla přinést také čtyři koncerty. Pro milovníky barokní opery a obdivovatele Magdaleny Kožené je určen koncert při svíčkách, v němž mezzosopranistku doprovodí Collegium 1704 pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona. Další, listopadový koncert bude věnován jubilantům opery ND – Evě Urbanové, Ivanu Kusnjerovi a Luďku Velemu. Ani v nové sezoně nemají chybět Mozartovy narozeniny, Velkopáteční koncert ve Stavovském divadle bude patřit souboru Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem.

Rada ND již řediteli Ondřeji Černému odsouhlasila nástup nového šéfa opery od ledna 2012. Jako nástupce Jiřího Heřmana, který se odmítl podílet na sloučení operních souborů ND a SOP, Černý vybral Roka Rappla, známého spíš pod uměleckým pseudonymem Rocc, v současné době působícího na stejném postu v Brně.

Soupis premiér Janáčkovy opery v Brně v sezoně 2011 – 2012 je znám zatím bez dalších podrobností: Pro Mahenovo divadlo bude určena inscenace opery Zdenka Merty Ruleta (před časem již uvedená v pražské Státní opeře). Další premiérou brněnského operního souboru bude Offenbachova La Périchole, také v Janáčkově divadle se objeví i nová Dvořákova Rusalka, stejně jako i Elektra Richarda Strausse.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

No upřímně – v Praze tedy velká chudoba, když už se musela jedna premiéra škrtnout a je jich místo 5 obvyklých jen 4, proč se hraje nějaká nová blbina pro děti? Nemůže snad být pro děti Čert a Káča? Nový Jakobín? atd… V Brně to je o trochu lepší, ale ne o moc.

Anonymous

Herman bude delat Jakobina-to je sila. Celou dobu se tu stylizuje do role rezisera mystickych az duchovnich inscenaci,a ted si prideli Jakobina.Ale konec cerneho humoru-na zacatku sveho sefovani pan Herman prohlasil,ze bude delat vzdy maximalne jednu rezii v sezone.A najednou jsou uz dve. Neni zadnym tajemstvim,ze jeho rezie byly vzdy ty nejdrazsi v sezone-vyjimka je snad jen Kata. K tomu Don Giovanni s urcite dobrymi,ale i drahymi inscenatory-uz jenom to bude slusna castka. Kdyz jeste pridame Hermanovu zasadu pokud mozno,az na vyjimky,nedavat role solistum ND,kteri zpivaji v ramci platu,ale najimat za znacne honorare hosty,tak nam dlouzek opery zase asi trochu… Číst vice »