NDB uvádí Bolero

Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce.

Balet NDB, Mountain Call (foto Ctibor Bachratý)

Balet Národního divadla Brno uvádí svůj první premiérový program letošní sezony. Úvodní choreografii večera je Walking Mad Johana Ingera na hudbu Ravelova Bolera, která se do repertoáru souboru vrací po covidové pauze. Tento balet, v němž zazní také hudba mistra minimalismu Arvo Pärta, přináší vlny emocí, smích i slzy. Tanečníci sdílejí jeviště s pohyblivou stěnou, která prostor rozděluje a umožňuje tak vytvořit řadu různých scén a interakcí. Tato stěna je přitom také objektem, kterým tanečníci mohou hýbat, o který se mohou opírat, z kterého mohou viset, kterým mohou procházet či na kterém mohou sedět. Zároveň symbolizuje překážky, které si lidé vzájemně staví ve svých vztazích.

Choreografií s názvem Mountain Call vytvořil na míru našemu souboru bývalý demi-sólista Dan Datcu. Prostřednictvím rumunského folklóru se ve třech obrazech zaměřuje na témata manželství, života a smrti. Za doprovodu hudby Marie Tanase v netradičním podání Alexandra Balanescu a jeho kvartetu zdůrazňuje význam kulturní identity, lidských zvyků či rituálů. Hledá kontrasty i podobnosti mezi generacemi a věnuje se spojení tradic s dnešním člověkem, který se pomalu začíná v důsledku rychlého rozvoje světu přírody odcizovat.

Hodiny v baletním studiu byly plné krásných překvapení i tvrdé práce, kdy tanečníci byli ochotni vstřebat mou identitu prostřednictvím kroků a představ, které jsem navrhl během několika týdnů zkoušek. Představení zkoumá každodenní i zapomenuté rituály a vyvolává diskusi na téma, co bylo tehdy a co je nyní,“ říká k procesu tvorby Dan Datcu.

Balet NDB, Walking Mad (foto Ctibor Bachratý)

Nejnovější choreografie uměleckého šéfa souboru Mária Radačovského Unanswered Question se věnuje aktuálnímu tématu dnešní doby – hledání genderové identity. Všímá si, že dnešní společnost vnímá otázky tradičního pohledu na status muže a ženy velmi citlivě a často diskutované otázky týkající se genderu jednotlivců plní mediální prostor, jako by toto téma nebylo intimní a soukromou věcí každého z nás.

„Osobně se jako příslušník většinové společnosti cítím být ve zvláštní situaci, do které jsem vtahován, aniž bych o to stál. Obecně se minority po období staletí útlaku konečně cítí svobodně. Jsem přesvědčený o tom, že důležité je nalézt rovnováhu,“ dodává Mário Radačovský.

Kostýmy a scéna dvou nových baletů ztvárňují problematiku a nálady obou témat. Kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková zvolila pro Mountain Call černo-bílou kombinaci různých střihů a materiálů, která působí nadčasově a rozmanitost hudby má díky neutrálním kostýmům možnost vyniknout. U Unanswered Question se jedná o naprostý opak v podobě pestrobarevných a efektních kostýmů. Při tvorbě scény si vytvořil výtvarník Marek Hollý svůj zvláštní přístup odpovídající specifičnosti obou témat. Pracuje jak se vzdušnou perspektivou a minimalismem (Mountain Call), tak s efektním jevištním a světelným designem (Unanswered Question).

Premiéra v Janáčkově divadle proběhne již 23. září 2022.

Balet NDB, Unanswered Question (foto Ctibor Bachratý)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments