NDM Ostrava uvede operu Marie Stuartovna

Národní divadlo moravskoslezské připravuje poprvé operu Gaetana Donizettiho Marie Stuartovna. Premiéra se uskuteční 18. prosince. V titulní roli Marie Stuartovny se představí sólistka opery Národního divadla moravskoslezského a dvojnásobná držitelka Ceny Thálie sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

„Jedná se o ostravskou premiéru tohoto díla, které zazní v hudebním nastudování Tomáše Braunera a v režii mladé talentované inscenátorky Lindy Keprtové,” řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková. Kačírková se na prkna ostravského divadla vrací po mateřské dovolené. „Už se nemohu dočkat, až stanu na jevišti jako skotská královna Marie Stuartovna. Je to nádherná role, krásné zpívání a i režijně velmi zajímavě zpracované dílo. Je to pro mne o to větší výzva. Doufám, že to bude úspěšný start,” řekla.Libreto k opeře Marie Stuartovna napsal italský právník a spisovatel Giuseppe Bardari podle překladu stejnojmenné hry Friedricha Schillera z roku 1800. Děj je volně založen na životních osudech skotské královny Marie Stuartovny a anglické královny Alžběty I., ale oproti předloze byl zbaven většiny politických a náboženských detailů. Ponechána ale byla scéna setkání obou královen, i když k ní ve skutečnosti nikdy nedošlo. Přidán byl navíc fiktivní milostný vztah mezi Marií a Robertem Dudleym, hrabětem z Leicesteru.

Světová premiéra se uskutečnila 30. prosince 1835 v milánské La Scale. Titulní roli tehdy ztvárnila pěvkyně světového formátu Maria Malibran (1808 až 1836). I v Miláně ale nastaly problémy s cenzurou a po několika představeních byla opera zakázána. Po dalších revizích a následných uvedeních v Itálii, Španělsku a Portugalsku zájem o Marii Stuartovnu opadl. Znovu byla inscenována až v roce 1958 v Donizettiho rodném Bergamu.

Roli anglické královny Alžběty I. vytvoří jako host sólistka Německé opery v Berlíně slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Dále účinkují Alessandro Luciano, Erika Šporerová, Jakub Kettner, Martin Gurbaľ a další. Na inscenaci se dále podíleli scénická a kostýmní výtvarnice Eva Jiřikovská, sbormistr Jurij Galatenko a dramaturg Daniel Jäger.

Premiéry se uskuteční 18. a 20. prosince v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto NDM Ostrava / Martin Popelář

Reklama

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na