Nedělní koncert Slovenského komorního orchestru odstartuje premiérou

Zahajovací koncert cyklu SKO se uskuteční v neděli 22. října 2023 od 16:00 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie. Se Slovenským komorním orchestrem (umělecký vedoucí Ewald Danel) se představí dva mladí flétnisté – Emilia Reske (Polsko) a Vojtěch Čermák (Česká republika), vítězové sedmého ročníku soutěže Flautiada 2022, kterým porota udělila Cenu Slovenské filharmonie, díky níž vystupují v rámci aktuální sezony SF.
Slovenský komorní orchestr (foto Peter Brenkus)
Slovenský komorní orchestr (foto Peter Brenkus)

Koncert Slovenského komorního orchestru zahájí premiéra skladby slovenského skladatele Víťazoslava Kubičky Bože, smiem ísť k Tebe, která je malým ohlédnutím za jeho dosavadním životem u příležitosti jeho životního jubilea. “Do skladby jsem zakomponoval několik mně drahých motivů, které byly po celý život součástí mého hudebního kréda,” říká skladatel. Následovat bude Koncert pro dvě flétny a orchestr g moll Johanna Joachima Quantze.

Sólisty nedělního odpoledne budou dva mladí flétnisté – Čech Vojtěch Čermák a Polka Emilia Reske, vítězové mezinárodní soutěže Flautiada, která je v evropském hudebním prostoru etablovanou flétnovou soutěží a těší se velké oblibě a zájmu nejen mladých hudebníků, ale i odborné veřejnosti z celé Evropy.

Program doplní Smyčcový kvartet č. 1 Sergeje Rachmaninova, který byl vydán 58 let po svém vzniku v roce 1947, a třívěté Divertimento pro smyčcový orchestr Bély Bartóka z roku 1939, které vzniklo na objednávku Paula Sachera, švýcarského dirigenta, mecenáše a zakladatele Basilejského komorního orchestru. Jedná se o poslední skladatelovo dílo před emigrací z Maďarska do USA, ještě před vypuknutím druhé světové války.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments