Nejbližší broumovské koncerty budou ve znamení lesního rohu

V neděli 31. července odstartovaly v broumovském klášteře mezinárodní Letní hornové kurzy, díky kterým budou moci posluchači festivalu Za poklady Broumovska tento týden zavítat hned na několik koncertů, kde bude hrát hlavní roli lesní roh: ve středu 3. srpna vystoupí ve Vernéřovicích účastníci Letních hornových kurzů, v sobotu 6. srpna se v Bezděkově nad Metují představí samotní lektoři kurzů: hornisté Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková a Jan Vobořil.
Kryštof Marek (foto Lenka Hatašová)
Kryštof Marek (foto Lenka Hatašová)

Na středečním koncertu se ve vernéřovickém kostele sv. Michaela od 18:00 hodin představí domácí i zahraniční účastníci z Polska, Německa, Japonska, Portugalska nebo Maďarska. Hornisty doprovodí klavíristky Jana Goliášová a Eva Macková. Letní podvečer zahájí premiéra „Halali“ pro soubor 85 lesních rohů rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka, která poskytne příležitost účastníkům kurzů koncertně představit výsledek týdenní společné práce. Kompozice je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Halali zazní i v rámci závěrečného sobotního slavnostního zakončení kurzů v broumovském klášteře v sobotu 6. srpna dopoledne. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

V sobotu 6. srpna v 18:00 hodin pak bude následovat koncert v Bezděkově nad Metují, v kostele sv. Prokopa, kde vystoupí švýcarský hornista Olivier Darbellay, německý hornista Jens Plücker a jejich čeští kolegové – hornisté Zuzana Rzounková, Jan Vobořil a klavíristka Jana Goliášová. Koncert lektorů Letních hornových kurzů patří mezi divácky velmi úspěšné programy. Za dobu osmi let, po kterou existují i Letní hornové kurzy představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner – USA, Esa Tapani – Finsko, Ricardo Matosinhos – Portugalsko, Saar Berger – Izrael / Švýcarsko, Dariusz Mikulski – Polsko, Raimund Zell – Rakousko, Jorg Bruckner – Německo, Szabolcs Zempléni – Maďarsko). Iniciátorkou celého projektu Letních hornových kurzů je Zuzana Rzounková, sólohornistka FOKu. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments