Nejlepší manažer roku? Ocenění má i ředitel Smetanovy Litomyšle

Mezi finalisty 23. ročníku prestižní soutěže manažerských osobností byl společně se sedmi desítkami osobností vybrán také Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a současně ředitel stejnojmenné obecně prospěšné společnosti. Na slavnostním vyhlášení výsledků v pražském Paláci Žofín se tento týden pak dočkal hned dvou ocenění. Získal titul Manažer roku 2015 v odvětví služby pro veřejnost a Vynikající manažer malé firmy do 50 zaměstnanců.

Jan Pikna (foto archiv)
Jan Pikna (foto archiv)

O vítězství v jednotlivých kategoriích rozhodovala patnáctičlenná národní komise soutěže v předvečer vyhlášení, výsledek jejich anonymního hlasování byl do poslední chvíle utajován. „Když jsem zjistil, že v mém odvětví do finále postoupil také generální ředitel České filharmonie, kterého sám považuji za nejlepšího manažera v české kultuře, nedělal jsem si žádné naděje,“ přiznal své pocity Jan Pikna. Odvětví služby pro veřejnost je přitom velmi široké a dalším favoritem byl ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. „Nemyslím, že bych přesahoval jejich manažerské kvality, nejspíš se i členové komise nechali okouzlit festivalem, který se koná v nádherném prostředí památky UNESCO. Vítězství v kategorii firem do 50 zaměstnanců si také velmi považuji, protože odráží i množství dalších aktivit, kterým se v průběhu roku věnujeme. Komise je dokonce nazvala buditelskými,“ komentoval svoje ocenění ředitel Smetanovy Litomyšle.

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

Jan Pikna (1960) stojí v čele litomyšlského festivalu od roku 1997, za dobu jeho působení se zněkolikanásobil počet hracích dní, počet pořadů i návštěvníků, průměrná návštěvnost přesahuje 95%. Začínal přitom ve zvela jiném oboru: od roku 1984 pracoval jako vývojář, projektant a programátor automatických technologických linek, v devadesátých letech založil vlastní výrobní firmu s elektrotechnickým zaměřením. Hudba a obecně kultura byla ale vždy jeho koníčkem.

Související články


Komentáře “Nejlepší manažer roku? Ocenění má i ředitel Smetanovy Litomyšle

  1. Kolega Jan Pikna si ocenění plně zaslouží. Vždyť stojí v čele festivalu už 19 let! Měl jsem velkou radost, že ocenění zůstalo mezi hudebními manažery. A slova o „buditelské činnosti“ Smetanovy Litomyšle jsou pravdivá. Festival se stále vyvíjí a jeho dramaturgie je tvořivá. Své publikum si umí vychovat, udržet a průběžně rozšiřovat. Pro Českou filharmonii je čest být pravidelným hostem Smetanovy Litomyšle a moc se těšíme na letošní Mou vlast s Jakubem Hrůšou. Janu Piknovi k ocenění ze srdce blahopřeji a těší mě, že si svět byznysu všiml, jak zajímavá, přínosná a konkurenceschopná může být kultura :-)

Napsat komentář