Nejlepší učitel? Paní Život, směje se José Cura
Uznávaný tenorista José Cura v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na středečním koncertu v Praze představí tuzemské žáky svých mistrovských kurzů. Třiapadesátiletý argentinský tenorista, který loni předával své zkušenosti mladé generaci tuzemských pěvců, za svoji nejlepší učitelku považuje „paní Život“. Svěřil se s tím na setkání s novináři v Praze, kde zjistil, že český výraz pro život je maskulinum. “Ve španělštině je život ženského rodu (la vida), zdá se, že španělština je v tomto modernější,” konstatoval tenorista s úsměvem.
Na koncertech 19. a 20. října v pražském Obecním domě Orchestr hlavního města Prahy FOK s tenoristou José Curou a jeho žáky provede díla Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho, Georgese Bizeta a Ruggera Leoncavalla. Právě v tomto repertoáru zaznamenal José Cura největší úspěchy. Účastníci jeho týdenních mistrovských kurzů byli vybráni na základě životopisů a nahrávek. “Za důležité na kurzech považuju, že mladí pěvci mají možnost zjistit, že když za něčím hodně jdou, mohou to dokázat,” řekl k tomu Cura.
Za problém mladé generace tenorista označil to, že se spíše snaží podobat svým vzorům než si pěstovat vlastní osobnost. “Než se dostanou mezi nejlepší, musí se stát osobnostmi, nestačí jen umět zpívat,” konstatoval. Za další problém pro tuzemské pěvce považuje zvládnutí cizích jazyků, pro potřeby opery zejména italštiny. “Pro někoho, kdo nemá italštinu jako součást své DNA, to není snadné. Je potřeba jet do Itálie, žít tam několik měsíců a vstřebat způsob přemýšlení uživatelů tohoto jazyka,” doporučil.
José Cura se do Česka vrací opakovaně. Naposledy zde vystupoval letos v únoru, kdy se v roli rezidenčního umělce FOK na koncertu v Obecním domě představil jako dirigent a skladatel. Předtím se v Praze představil loni v listopadu, kdy dramaticky ztvárnil básníka Pabla Nerudu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]