Nejnovější program DVPP na HAMU nabídne nové možnosti hudební spolupráce

Katedra tance Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění chystá otevřít začátkem roku 2023 nový program DVPP zaměřený na korepetici a tvorbu v kontaktu s taneční pedagogikou. Během tří víkendů na jaře 2023 bude rozvíjet kooperaci mezi korepetitory a tanečními pedagogy, klíčový prvek úspěšného fungování výuky tance na všech úrovních. Zabývat se bude i momenty společné tvorby hudebníků s tanečníky. Lekce povedou odborní lektoři hudební i taneční pedagogiky, korepetice, improvizace a tvorby.
Ilustrační obrázek (zdroj Tampa Bay Date Night Guide)
Ilustrační obrázek (zdroj Tampa Bay Date Night Guide)

Pilotní kurz nového programu je koncipován do tří intenzivních víkendových bloků (únor, duben, červen 2023), během nichž účastníci rozvinou své dovednosti jak v oddělených lekcích, tak společných hodinách zaměřených na hudební spolupráci při výuce klasického, lidového i moderního a současného tance, Hudební teorii pro tanečníky i Taneční výchovu pro hudebníky, metody využití improvizace, společnou tvorbu či práci s Orffovými nástroji. Kontaktní výuka bude doplněna diskuzními semináři s odborníky a praktiky v oboru a možností observací hodin jejich výuky.  

Program Hudební spolupráce pro tanec reaguje na zvyšující se poptávku ze stran odborné pedagogické veřejnosti. Jeho jedinečnost spočívá v zaměření na spolupráci mezi tanečním pedagogem a korepetitorem, její rozvoj a vzájemné využití v tvorbě. Kurz je otevřen všem zájemcům s praktickými i pedagogickými zkušenostmi, učitelům ZUŠ i soukromých studií, hudebníkům a korepetitorům všech nástrojových skupin, kteří mohou čerpat ze sepětí tance a hudby a nalézat v něm tvůrčí inspiraci. Výuka bude probíhat formou společných setkání i skupinových lekcí a týmových úkolů. 

Mezi taneční pedagogy, kteří povedou přednášky a semináře, patří například Mgr. Bohumíra Eliášová, Ph.D., MgA. Mgr. Andrea Opavská, Ph.D., prof. Mgr. Václav Janeček, Ph.D., MgA. Kateřina Černíčková, Ph.D., Lenka Jíšová. Praktické lekce z pohledu hudebníků povedou například Ing. MgA. Tomáš Reindl, Ph.D., MgA. Oleksii Gerych, Ph.D, Bc. Tomáš Kerle, PaedDr. Lenka Pospíšilová, všichni s několikaletými zkušenostmi v roli tanečních korepetitorů a lektorů. Garantkou kurzu je absolventka a dlouholetá pedagožka HAMU MgA. Monika Diatta-Rebcová, která v sobě snoubí jak roli choreografky a taneční pedagožky, tak hudebnice a korepetitorky, což jí dává mimořádný rozhled jak ve světě tance, tak hudby a ve vzájemných potřebách obou oborů. O nápadu otevřít tento unikátní program říká: „Po vzdělání a praxi tanečního pedagoga jsem si uvědomila důležitost hudební složky v taneční výuce a klíčovost spolupráce mezi tanečním lektorem a korepetitorem. Vidím, nakolik mohu pomocí vhodného hudebního doprovodu přispět k efektu výuky a rozvíjet i tvůrčí stránku vzdělávacího procesu.“ 

Cena kurzu, jehož rozsah je 50 vyučovacích hodin, je 8 000,- Kč. Studenti po úspěšném završení kurzu obdrží osvědčení o jeho absolvování. Přihlášky se budou uzavírat během ledna 2023, kapacita je omezena na 20 studentů (tanečníků a hudebníků dohromady), aby byla zajištěna maximální pozornost lektorů k jednotlivým posluchačům i dostatečný prostor pro samotné studenty. Více informací naleznou zájemci na webových stránkách Katedry tance HAMU. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments