Nejvytíženější dirigent? Jakub Hrůša. Alespoň podle serveru Bachtrack

  1. 1
  2. 2
Hudební kurýr - vydání číslo 57. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině ledna 2018. Čtyřikrát nej podle serveru Bachtrack: nejhranější žijící skladatel, nejvytíženější dirigent, nejstarší dirigent a nejhranější skladatel a dílo. Premiéra zapomenuté opery Leopolda Koželuha v Helsinkách. Violoncellista Gautier Capuçon hraje na ledě. Neutuchající zájem o návštěvu Elbphilharmonie. Sasko-Anhaltsko podporuje univerzitu církevní hudby. Odrůda tulipánů pojmenovaná podle Marisse Jansonse. Bachovo muzeum v Lipsku vykazuje rekordní návštěvnost. Francouzská hudba je letos hlavním tématem klavírního festivalu Klavier-Festival Ruhr. Německé varhanářství a varhanní hudba je zařazena mezi světové nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Slavný francouzský výrobce klarinetů a saxofonů Selmer je na prodej. Mozarteum v Salcburku stále bez vedení.


Čtyřikrát nej podle serveru Bachtrack
Nejhranější žijící skladatel: Arvo Pärt, už posedmé
Estonský skladatel Arvo Pärt je již sedmým rokem za sebou označen hudebním serverem Bachtrack, který přináší celosvětové recenze a žebříčky klasických koncertů, oper a tance, za nejhranějšího žijícího skladatele. Těsně za ním na seznamu figurují John Williams a John Adams.

Arvo Pärt (zdroj commons.wikimedia.org/Woesinger)


Jakub Hrůša nejvytíženějším dirigentem
Jakub Hrůša je při pohledu na top 10 nejvytíženějších dirigentů ve věku nad šestatřicet let na čele žebříčku. V minulém roce absolvoval třiašedesát koncertních vystoupení a dalších osmnáct v opeře. Není divu, neboť je nejen šéfdirigentem Bamberger Symphoniker, ale také hlavním hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra a Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a nejnověji stálým hostujícím dirigentem České filharmonie.

Jakub Hrůša (zdroj jakubhrusa.com)


Nejstarší dirigent: Herbert Blomstedt
Nejstarším mužem na pódiu je Herbert Blomstedt, který se objevoval na seznamu dirigentů v posledních deseti letech každý rok a nyní mu je úctyhodných devadesát let.

Herbert Blomstedt (zdroj commons.wikimedia.org/Hesekiel)


Nejhranější skladatel a dílo: Mozart a Händelův Mesiáš
Nejhranějším skladatelem v roce 2017 byl Wolfgang Amadeus Mozart a nejvíce prováděným dílem byl Mesiáš Georga Friedricha Händela.


Premiéra zapomenuté opery Leopolda Koželuha v Helsinkách
Helsinský barokní orchestr provede v březnu 2018 jedinou dochovanou operu Gustav Wasa českého skladatele Leopolda Koželuha při příležitosti dvoustého výročí úmrtí tohoto tvůrce.

Leopold Koželuh – portrét od W. Ridleyho (zdroj commons.wikimedia.org/Racek: Česká hudba)

Opera Gustav Wasa nebyla za Koželuhova života provedena a v archivu Pražské konzervatoře se zachovala její partitura a libreto. Materiál pro tuto produkci byl nyní speciálně vytištěn.

Operní příběh vypráví o boji švédského krále Gustava proti dánským královským křesťanským nájezdníkům. V mezinárodním obsazení pod vedením dirigenta Aapo Häkkinena najdeme také sopranistku Martinu Jankovou. Leopold Koželuh, který se stal v roce 1792 nástupcem Wolfganga Amadea Mozarta jako císařský dvorní skladatel a dirigent, zkomponoval dílo pro plný klasický orchestr zahrnující včetně tří trombonů i větší obsazení skupiny bicích nástrojů. Poloscénické provedení opery Gustav Wasa bude využívat technologie videoprojekce. Představení se uskuteční ve dnech 3., 6. a 10. března 2018 v sále Musiikkitalo v Helsinkách.
více zde

Musiikkitalo Helsinky (zdroj commons.wikimedia.org/jampe)


Violoncellista Gautier Capuçon hraje na ledě

Gautier Capuçon natočil v úplně novém videosnímku pořízeném při mínus 15 °C na 3.663 metrů vysoké hoře Petit Combin ve švýcarských Alpách Saint-Saënsovu Labuť. Gautier Capuçon, který zanedlouho vystoupí v Praze ve Dvořákově koncertu s Českou filharmonií, pochází z francouzské alpské oblasti Chambéry a lyžuje již od svého raného mládí.

Video tak vzdává hold francouzskému violoncellistovi a olympijskému lyžaři Maurici Baquetovi (1re Prix Conservatoire de Paris, lyžař olympijského týmu 1936, herec na Broadwayi), kterého fotografoval Robert Doisneau v mimořádné sérii fotografií v horském prostředí.


Neutuchající zájem o návštěvu Elbphilharmonie

Internetové stránky určené pro rezervaci lístků se dočasně zhroutily kvůli obřímu zájmu o 20.000 nových vstupenek na Koncerty pro Hamburk v Elbphilharmonie. Obyvatelé Hamburku budou mít možnost podat žádost o vstupenky až do 16. února.

Po úspěchu koncertů v úvodní sezoně zahájila Elbphilharmonie i tento rok předprodej. Červnové hodinové koncerty nabízejí ve velkém sále Klasika na zkoušku. Vstupenky v ceně 8, 16 a 24 eur budou udělovány tentokrát výlučně obyvatelům Hamburku.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj pixabay.com)


Sasko-Anhaltsko podporuje univerzitu církevní hudby
Sasko-Anhaltsko pokračuje v podpoře Evangelické vysoké školy církevní hudby v Halle. Finanční podpora na rok 2018 a 2019 byla v minulých dnech podepsána na ministerstvu pro vědu. Spolková země přispěje kolem 466.000 eur ročně, zatímco protestantská církev ve středním Německu jako zřizovatel instituce dá univerzitě nejméně 650.000 eur ročně.

Evangelische Hochschule für Kirchenmusik Halle (zdroj ehk-halle.de)

Škola, která byla založena v roce 1926, je nejstarší a největší evangelickou univerzitou pro církevní hudbu v Německu a poskytuje vzdělání sedmdesáti studentům. Nabízí bakalářské a magisterské studijní programy v oblasti církevní hudby, sborového a orchestrálního dirigování, studium koncertního a oratorního zpěvu, jakož i výuku hry na varhany. Navíc existuje kombinovaný studijní program Církevní hudba/Výuka hudby na gymnáziích ve spolupráci s Univerzitou Martina-Luthera v Halle.


Odrůda tulipánů pojmenovaná podle Marisse Jansonse
Mimořádný dárek pro Marisse Jansonse: Při příležitosti dirigentových pětasedmdesátých narozenin (14. ledna 2018) byla podle lotyšského dirigenta pojmenována odrůda tulipánů. Myšlenka nazvat po dirigentovi květinu se zrodila na velvyslanectví Lotyšska v Nizozemsku, rostlina byla vypěstována dvěma pěstiteli z Lotyšska a Nizozemska.

Mariss Jansons (zdroj commons.wikimedia.org / foto Franz Johann Morgenbesser)

Mariss Jansons byl hlavním dirigentem Concertgebouw Orchestra Amsterdam v letech 2004 až 2015. Minulé léto provedl na Salcburském festivalu jednu ze svých oblíbených oper Lady Macbeth Mcenského újezdu. Jeho otec Arvīds Jansons byl rovněž dirigentem opery a působil v Rize, u Lotyšského rozhlasového orchestru a Hallé Orchestra. Zemřel na srdeční záchvat v roce 1984 během koncertu s Hallé Orchestra. V roce 1996 Mariss Jansons utrpěl infarkt při představení opery La bohème od Giacoma Pucciniho, který téměř nepřežil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat