Německá policie pátrá: Kdo ukradl Wagnera?

Když koncem července instaloval německý umělec Ottomar Hörl před bayreuthský Festspielhaus přes 100 sošek Richarda Wagnera, nečekal, že vzbudí takový zájem.
Instalace YOU´RE WELCOME", Ottomar Hörl, Bayreuth, 2023 (zdroj Ottomar Hörl, foto Elisabeth von Pölnitz-Eisfeld)
Instalace YOU´RE WELCOME”, Ottomar Hörl, Bayreuth, 2023 (zdroj Ottomar Hörl, foto Elisabeth von Pölnitz-Eisfeld)

Miniatury měly na trávníku před divadlem sloužit jako „uvítací výbor“ pro festivalové hosty Bayreuthských slavností, postupně však zmizely. „Nadšence“ do umění mohla zmást zlatá barva, kterou byly natřeny, zřejmě si je spletli s rýnským zlatem.

Podle Ottomara Hörla vznikla celková škoda ve výši asi 12 000 eur a vylučuje, že by si návštěvníci festivalu odnesli mini Wagnera domů jako suvenýr. Během festivalové sezony navíc není možné sošky nahradit, neboť firma, která je podle Hörlova návrhu vyrobila, má zrovna celozávodní dovolenou.

Sám Hörl je situací značně překvapený, něco takového se mu prý za 30 let nestalo. Nenechavcům se totiž podařilo 49 centimetrů vysoké sošky odcizit i když byly připevněny speciálním způsobem. Předpokládá se, že k činu došlo během několika nocí. Sám umělec uvedl, že s „určitou ztrátou počítal“ a „zaznamenal postupnou redukci Wagnerů“ v průběhu času, zmizení všech sošek však nečekal.

Zajímavostí na celém případu je také fakt, že ač sám umělec policii nekontaktoval, oslovila jej sama poté, co se o krádežích dočetla v tisku. Vzhledem k velké časové prodlevě je vyšetřování značně ztíženo, policie však po pachatelích intenzivně pátrá a vyzývá každého, kdo může poskytnout informace o tom, kde se figurky nacházejí, nebo kdo zaznamenal něčeho podezřelého, aby kontaktoval policejní oddělení v Bayreuthu. Dále uvedli, že každý, kdo si některou z figurek omylem odnesl, ji může vrátit.

Hörl podobná díla instaluje již několik let – například krále Ludvíka II. v Mnichově v roce 2018, Bertolta Brechta v Augsburgu v roce 2019 nebo Friedricha Hölderlina v Tübingenu v roce 2020. Poněkud větší sochy Richarda Wagnera vytvořil k 200. výročí skladatelova narození v Bayreuthu v roce 2013. Uvedl, že tato instalace byla zamýšlena jako pozvánka a smířlivé gesto tváří v tvář stále radikálnějším diskusím.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments