Německo-české symposium se uskuteční již pošesté

Společnost českých akordeonistů pořádá společně s organizací European Accordion Federation již šesté bienále Německo-českého symposia pro skladatele, dirigenty a akordeonisty. Spolupráce v rámci tohoto projektu vedla k vytvoření a vydání nových děl pro akordeon sólový, komorní i orchestrální, ke společným seminářům a workshopům, stejně jako k pravidelným kontaktům umělců obou zemí.
Německo-české symposium (zdroj Ladislav Horák)
Německo-české symposium (zdroj Ladislav Horák)

I v letošním roce je program symposia velmi pestrý. Byl zahájen ve středu 25. října v 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře koncertem Bohemica in Germaniam reversus, který na pódium přivedl netradiční nástroje i program plný premiér. Představil se špičkový mnichovský hráč na citeru Georg Glasl, ale též akordeonové soubory z Hohner konzervatoře v německém Trossingenu a Czech Accordion Ensemble. Pod vedením a v dramaturgii Ladislava Horáka a jeho německého kolegy Andrease Nebla zazněly skladby Jiřího Antonína Bendy, ale i premiéry kompozic Jiřího Bezděka, Stefana Hippeho a Pavla Trojana. Koncert byl pořádaný ve spolupráci s festivalem Kultura v srdci Prahy.

Ve čtvrtek 26. října v 19:00 hodin se tentokráte ve výstavním sále Uměleckoprůmyslového musea uskuteční Slavnostní koncert, na kterém kromě Hohner Konservatorium Quartet vystoupí i velký akordeonový orchestr z Berghausenu pod vedením Ralfa Schwarziena. Orchestr představí v české premiéře kompozici svého dirigenta Suite Dalí s šesti částmi: 1. Casa Vicens, 2. Krypta de la Colonía Güell, 3. Casa Batlló, 4. Parc Güell, 5. Temple de la Sagrada Familia.

V pátek 27. října 2023 bude od 12:30 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře věnován Portrét norimberskému akordeonistovi, skladateli a dirigentovi Stefanu Hippe. Sám autor zde představí vlastní tvorbou zaměřenou na akordeonovou oblast včetně letošní premiéry skladby Naturskizzen – Tschechien pro akordeonové kvarteto. Na tento autoportrét naváže od 15:00 hodin prezentace nového kompaktního disku Poetic Accordion, který je věnován akordeonové sólové i komorní tvorbě Pavla Trojana.

O den později, 28. října 2023, se opět v sále konzervatoře od 12:30 hodin uskuteční uvedení další novinky a to CD J. S. Bach – Dobře temperovaný klavír v interpretaci špičkového německého akordeonisty a pedagoga Hohner-Konservatorium Trossingen Andrease Nebla. A právě žáci této německé konservatoře společně s českými talenty zahrají v rámci sympozia Matiné v neděli 29. října 2023 od 10:00 hodin v kulturním centru Velký mlýn na Praze 8 společný koncert pod názvem Akordeonové mládí. Předcházet mu bude od 9:30 hodin přednáška presidenta EAF Georga Hettmanna a Ladislava Horáka o projektu Nová hudba na druhou a zároveň i diskuze „Kulatý stůl“ – k pokračující spolupráci německých a českých skladatelů, dirigentů a akordeonistů.

Hlavními partnerem sympozia je Česko-německý fond budoucnosti a Státní fond kultury. Symposium probíhá ve spolupráci s festivalem Mezinárodní akordeonové dny v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments