Neobvyklé spojení saxofonu a kytary nabídne v Šonově soudobou polskou hudbu

Po intenzivním hornovém týdnu bude v sobotu 14. srpna pokračovat festival Za poklady Broumovska koncertem polského manželského páru The Six & Sax Duo. V šonovském kostele sv. Markéty zazní od 18 hodin díla Łukasze Wośe a Marka Pasieczného, i začínajících skladatelek Weroniky Ratusińské-Zamuszko a Ewy Fabiańské-Jelińské. Neobvyklé spojení kytary a saxofonu nabídne originální zvukový experiment. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Magdalena Jakubska-Szymiec a Grzegorz Szymiec - The Six & Sax Duo (zdroj Za poklady Broumovska)
Magdalena Jakubska-Szymiec a Grzegorz Szymiec – The Six & Sax Duo (zdroj Za poklady Broumovska)

Ve svém programu představí saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec spolu s kytaristou Grzegorzem Szymiecem především soudobou polskou hudbu v premiérách děl Łukasze Wośe a Marka Pasieczného, i začínajících skladatelek Weroniky Ratusińské-Zamuszko a Ewy Fabiańské-Jelińské. Intimní souhra saxofonu a kytary tak přiveze na Broumovsko zcela nový zvukový zážitek. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek podpoří postupnou rekonstrukci unikátních broumovských kostelů.

Six & Sax Duo založili v roce 2018 manželé Magdalena Jakubska-Szymiec (saxofon) a Grzegorz Szymiec (kytara). Duo se nebojí experimentovat s různými žánry. Kromě klasické hudby a děl psaných původně pro kytaru a saxofon oživují svůj repertoár oba umělci úpravami děl rozličných autorů (Ryō Noda, Ciarán Farrell nebo Franz Schubert). Aktivně se také věnují propagaci soudobé polské hudby. Často zařazují do svých programů skladby dedikované přímo duu od Łukasze Wośe, Ewy Fabiańske-Jelińske, Weroniky Ratusińske-Zamuszko nebo Marka Pasieczného.

Soubor je od svého vzniku hostem domácích i zahraničních festivalů, výběrem Mezinárodní klarinetový festival Clarimania ve Wroclavi, poznaňský SaxEvent, 15. Mezinárodní hudební festival Sacrum Non Profanum ve Štětíně, nebo Bielsko-Biala International Saxfest, festival DUETOMANIA v Poznani atd. V lednu 2019 pořádali manželé mistrovský kurz v Thajsku a zahráli v Bangkoku na Mahidol University. V květnu 2019 se umělci připojili k maestru Ryo Noda na pozvání Akogo? Nadace. Na začátku letošního roku vydalo Six & Sax Duo debutové album s názvem New Dimension pod labelem Sarton.

Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75%. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu.  Místa na koncert je možné rezervovat emailem.

Program koncertu:
Francis Kleyjans: Aria č. 1 op. 92 B
Barbara Kaszuba: Forest stream, verze pro sopránový saxofon a kytaru (aranžmá Barbara Kaszuba)
Łukasz Woś: Nocturne 
Ewa Fabiańska-Jelińska: The Soul of Seoul, verze pro sopránový saxofon a kytaru 
I Allegro espressivo, II Andante cantabile
Franz Schubert: Allegro moderato ze Sonáty a moll Arpeggione D. 821, verze pro soprán saxofon a kytaru (kytarový part úprava Konrad Ragossing [Edition Schott], part saxofonu úprava Magdalena Jakubska-Szymiec, 2018)
Weronika Ratusińska-Zamuszko:  Nymphes I. Nereids, III Dryads
Łukasz Woś:  The Little Triptych (výběr)1. Prelude, 2. Waltz
Marek Pasieczny (*1980): Six Folk Melodies (výběr)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments