Neoklasika i taneční černé divadlo. Made in USA v brněnském baletu

Taneční večer plný kontrastů připravuje pod názvem Made in USA baletní soubor Národního divadla Brno. Program tvoří tři choreografie umělců, jejichž domovem jsou nebo byly Spojené státy. Stylové rozpětí sahá od baletní neoklasiky k současnému pohybově vizuálnímu divadlu, řekli dnes tvůrci představení novinářům.

Večer zahájí slavné dílo Serenade od George Balanchina (1904 až 1983), otce baletní neoklasiky. Národní divadlo Brno bude mít některou z jeho choreografií na repertoáru vůbec poprvé. Podařilo se získat jednak licenci, jednak peníze, které jsou pro uvedení jeho prací nezbytné.

Made in USA: Serenade - ND Brno 2015
Made in USA: Serenade – ND Brno 2015 (foto ze zkoušky FB NDB)

„Balanchine zcela změnil tvář baletu. Všichni dnešní velikánové se odvolávají k Balanchinovi a nechávají se jím ovlivnit. Jeho choreografie se vyznačují elegancí a čistotou technickou i stylovou,“ řekl dramaturg Karel Littera.

Autorem druhé části večera nazvané Sofa je současný tvůrce Olivier Wevers, který pracoval s hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. Jediným kusem nábytku na scéně je pohovka, která doslova i obrazně nese tíhu lidských vztahů. „Sofa je takový svědek vašeho života,“ řekl Wevers. Pohovka se v jeho choreografii stává jedenáctým tanečníkem.

Made in USA: Sofa - ND Brno 2015
Made in USA: Sofa – ND Brno 2015 (foto ze zkoušky FB NDB)

Večer uzavře vizuálně taneční dílo Lunar Sea – Noir Blanc choreografa Mosese Pendletona s prvky černého divadla. Tanečníci se na zcela ztemnělém jevišti pohybují v černobílých kontrastních trikotech pokrývajících celé tělo.

Made in USA: Lunar Sea - Noir Black - ND Brno 2015
Made in USA: Lunar Sea – Noir Black – ND Brno 2015 (foto ze zkoušky FB NDB)

Program Made in USA má premiéru 29. října v Janáčkově divadle. Baletní soubor v letošní sezoně připravuje ještě jeden nový program, ve kterém se objeví choreografie světoznámého autora českého původu Jiřího Kyliána.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat