Netrebko jako Adriana Lecouvreur: Vrchol opery jako takové

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Beczała.
Anna Netrebko (zdroj Met)

Adrianu Lecouvreur režíroval Sir David McVicar v londýnské Royal Opera House už v roce 2010. Po následném úspěchu ve Vídni, Paříži a Barceloně převedl známé drama také na jeviště Metropolitní opery. A jak píší Financial Times, právě obsazení v Lincolnově centru je “patrně to nejlepší vůbec, které známá opera mohla dostat”. Observer nešetří superlativy především směrem k Anně Netrebko v hlavní roli. “Těžko si představit kohokoliv jiného, kdo by tak dokonale zvládl náročnost role,” uvádí web. Vidět Netrebko v roli Adriany je nejen highlight sezóny, ale vrchol opery jako takové.”

Kromě hlavních hvězd obsazení doplňují také Anita Rachvelishvili jako kněžna z Bouillonu, Adrianina sokyně v lásce, Ambrogio Maestri v roli Adrianina věrného přítele Michonneta a Carlo Bosi jako pokrytecký Abbé.

Drama z divadelního zákulisí o intrikách, milostných vztazích, mstě a politice zhudebnil na konci 19. století italský skladatel Francesco Cilea (1866–1950). Inspirací mu bylo stejnojmenné dílo významného francouzského dramatika Eugèna Scriba. Na vzniku dramatu se podílel i Scribův kolega Ernest Legouvé a text k opeře napsal italský libretista Arturo Colautti.

Premiéra se odehrála v milánském Teatro Lirico 6. listopadu 1902, přičemž k úspěchu tehdy nového kusu přispěl i věhlasný tenorista Enrico Caruso zpívající Maurizia. Titulní hrdinku ztvárnila sopranistka Angelica Pandolfini a orchestr řídil dirigent Cleofonte Campanini. Caruso účinkoval také při premiéře opery v Met 18. listopadu 1907. V roce 1968 debutoval v Met jako Maurizio teprve sedmadvacetiletý  Plácido Domingo, když zaskočil za Franka Corelliho. Jeho partnerkou v titulní roli mu byla hvězda světové opery Renata Tebaldi. Právě po jednom z představení Adriany Lecouvreur v roce 1968 přišla Renatě Tebaldi pogratulovat Maria Callas, čímž otupila pověst jejich vzájemné rivality, kterou ovšem vytvářeli spíš novináři a tábory jejich obdivovatelů než samotné pěvkyně. Finální verze díla zazněla v Neapoli roku 1930 po několika revizích, které skladatel provedl.

Současná inscenace Adriany Lecouvreur v Metropolitní opeře vznikla v koprodukci s londýnskou Royal Opera House, Covent Garden, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Wiener Staatsoper, San Francisco Opera a L´Opéra National de Paris.

Projekt “The Met: Live in HD”

Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šesti kanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 19 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

 

PŘÍMÉ PŘENOSY V ROCE 2019

 

Sobota, 12. ledna 2019

Francesco Cilea: Adriana Lecouvreur (NOVÁ INSCENACE)

Noseda/ McVicar

Netrebko, Beczała. Rachvelišvili, Maestri, Bosi

 

Sobota, 2. února 2019

Georges Bizet: Carmen

Langrée/ Eyre

Margaine, Alagna

 

Sobota, 2. března 2019

Gaetano Donizetti: Dcera pluku

Mazzola/ Pelly

Yende, Camarena, Muraro, Blythe

 

Sobota, 30. března 2019

Richard Wagner: Valkýra

Jordan/ Lepage

Goerke, Skelton, Westbroek

 

Sobota, 11. května 2019

Francis Poulenc: Dialogy karmelitek

Nézet-Séguin/ Dexter

Leonard, Mattila

 

Pozn.: Změna obsazení vyhrazena.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]