Nevinná Yta na dvoře olomouckého biskupa

Ve čtvrtek 8. července 2021 zahájila opera Yta innocens (Nevinná Yta) v provedení Tomáše Hanzlíka 24. ročník olomouckého festivalu Baroko 2021. Samotné opeře předcházela mimořádně zajímavá přednáška muzikoložky Jany Spáčilové o hudbě na dvoře olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha.

Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Kristýna Vylíčilová (foto Michal Málek)
Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Kristýna Vylíčilová (foto Michal Málek)

Účastníkům ozřejmila celkový dramaturgický koncept festivalu, ale i některé inscenační finesy samotné opery Nevinná Yta na původní latinské barokní libreto z roku 1728. Autorem libreta i dnes bohužel ztracené hudby byl regent piaristického hudebního semináře v Kroměříži P. David Kopecký (1696–1758), který se po Schrattenbachově návratu na Moravu, poté co byl odvolán z místa neapolského místokrále, úspěšně snažil rozvíjet košatý operní provoz pod patronátem hudbymilovného olomouckého biskupa.

Tomáš Hanzlík libreto zhudebnil ve stylu, který on sám označuje jako nebarokní minimalismus a pro větší autenticitu díla použil některé skladby kroměřížských piaristů. Partitura pro sedm sólistů a sedm instrumentalistů zacykluje barokní kadence a místy přechází do čistě minimalistických meditativních ploch, jak je známe například z díla Philipa Glasse. Nad těmito strukturami však Hanzlík klene melodie s hitovým potenciálem a balancuje často na samé hranici kýče.

Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Matyáš Rozbořil, Jan Mikušek, Bedřich Lévi, Marek Řihák (foto Michal Málek)
Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Matyáš Rozbořil, Jan Mikušek, Bedřich
Lévi, Marek Řihák (foto Michal Málek)

Čtvrteční provedení se odehrálo v Kapli Božího Těla Jezuitského konviktu, jednom z nejdekorovanějších barokních interiérů Olomouce. Do ústředního kruhového prostoru nejprve nakráčel kostýmovaný kardinál Schrattenbach, který požehnal všem přítomným, usadil se v barokním křesle a během představení konzumoval občerstvení servírované dvěma sluhy, kteří zároveň manipulovali nejrůznějšími rekvizitami a symboly. Kostýmovaní sólisté vystupovali ze sboru obklopujícího orchestr před oltářem a v ústředním nasvíceném prostoru kaple doprovázeli své pěvecké kreace stylizovaným hereckým projevem inspirovaným barokní rétorickou gestikou.

V titulní roli Yty zářila sopranistka Kristýna Vylíčilová, která s hlasovou i hereckou noblesou a grácií úspěšně ustála balancování mezi barokem, operou a muzikálem a nechala lehkým náznakem diváky v nejistotě, zda je opravdu tak nevinná, jak by se dle libreta mělo předpokládat.

Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Tomáš Jemelka (foto Michal Málek)
Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Tomáš Jemelka (foto Michal Málek)

Jejím žárlivým vraždícím manželem Henricem byl kontratenorista Jan Mikušek, kterému sekundoval další ještě démoničtější kontratenor Bedřicha Léviho, jako jeho černé svědomí (Umbra/Stín). Nemohu nezmínit monumentální, ale příjemný tenor Radka Prügla (Menander) a svítivý vysoký soprán Markéty Israel Večeřové (Virgildis).

Úděsné vedro a vysoká vlhkost vzduchu se tentokrát více než na ladění nástrojů projevily na pevnosti některých bizarních kostýmních prvků Venduly Johnové z papírmaše a škrobených látek, které pod náporem potu řinoucího se z účinkujících ke konci představení přestávaly držet svou úvodní formu.

Festival do 8. srpna přinese kromě dalších schrattenbachovských oper Endymio a Piráti ještě novodobé premiéry sonát Giovanniho Mossiho, Stabat Mater Girolama Pery a orchestrálních děl Carla Tesariniho dedikovaných olomouckému biskupovi Schrattenbachovi.

Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Markéta Israel Večeřová, Radek Prügl, Jan Mikušek, Jan Vaculík (foto Michal Málek)
Festival Baroko 2021, Nevinná Yta, 8. července 2021: Markéta Israel Večeřová, Radek Prügl, Jan Mikušek, Jan Vaculík (foto Michal Málek)

Festival Baroko 2021
8. července 2021, 19:30 hodin
Kaple Božího Těla, Jezuitský konvikt v Olomouci

Program:
Tomáš Hanzlík: Nevinná Yta (Yta Innocens)

Účinkující:
Kristýna Vylíčilová – soprán
Jan Mikušek – kontratenor
Markéta Israel Večeřová – soprán
Radek Prügl – tenor
Bedřich Lévi – kontratenor
Ensemble Damian
Tomáš Hanzlík – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments