Nino Machaidze & Guido Loconsolo: Nebe a dudy

Oba mladí a sympatičtí. Ona bezesporu už hvězda, on však její pouhý stín. I tak by šel shrnout nejnovější operní recitál v pražském Obecním domě.
Gruzínská sopranistka Nino Machaidze za sebou raketový start, při kterém jí hlavně pomohl zástup za Annu Netrebko při předposledním ročníku salcburských slavností. Zdaleka nejen na Gounodově Julii, kterou teď i v Praze představila, je znát, že Machaidze má své role skutečně pečlivě nastudovány a většinou i dobře zažity, ocenit je třeba i velmi dobrou hlasovou mimiku. Její soprán je sice hlavně na koloraturní party hutnější, než bývá zvykem, ale i tak skvěle pohyblivý. Jen při větším tlaku na hlas, tak jak se to na několika místech pražského programu stalo (hlavně Donizettiho Lucie), ztrácejí nejvyšší tóny na lehkosti i libozvučnosti. Jakkoli třeba za brilantní Elvíru z Belliniho Puritánů je třeba složit Machaidze poklonu, přece jen se nemohu zbavit dojmu, že jí o poznání líp sedí postavy typu Donizettiho Adiny, Pucciniho Lauretty či přidané Musetty a Zerliny. Škoda jen, že Praha nepoznala její Marii v Donizettiho Dceři pluku. Nino Machaidze je bezesporu jeden z velkých talentů, který má budoucnost před sebou.

Italský barytonista Guido Loconsolo ovšem nijak zvlášť neoslnil, chvílemi dokonce aspoň na mne působil tak trochu školáckým dojmem. Jeho menší hlas se zdá být nepříliš dobře opřený, výšky má úzké a málo znělé. Asi nejlíp mu vyšel Dulcamara v duetu z Nápoje lásky (byť i v něm ho často překrýval orchestr), naopak nejslabší byl Escamillo. Nino Machaidze si určitě zasloužila lepšího partnera.
Solidní výkon opět podala Pražská komorní filharmonie, jen u nás dobře známý dirigent Marco Zambelli si mohl odpustit posunky směrem k publiku, aby v Carmen nahradilo chybějící sbor. Možná při silvestrovském koncertu či přídavku, ale během koncertu tohle gesto aspoň na mne působilo spíš jako snaha odvést pozornost od tak trochu kňourajícího toreadora.
Dočkáme se sympatické Gruzínky brzy také v některém z představení pražského Národního divadla? Představa z říše snů!

Nino Machaidze

12.ledna 2010 Praha Obecní dům Smetanova síň
Nino Machaidze – soprán
Guido Loconsolo – baryton
Pražská komorní filharmonie
Dirigent: Marco Zambelli
program:
E.Wolf-Ferrari: Il segreto di Susanna
-předehra
G.Donizetti: Lucia di Lammermoor
-árie Lucie z 1.jednání
-árie Enrica z 1.jednání
-duet Lucie a Enrica z 2.jednání
P.Mascagni: Cavalleria rusticana
-Intermezzo
G.Verdi: Falstaff
-árie Forda z 2.jednání
V.Bellini: I puritani
-árie Elvíry z 1.jednání
G.Puccini: Gianni Schicchi
-árie Lauretty
V.Bellini: La sonnambula
-árie Aminy
G.Puccini: Manon Lescaut
-Intermezzo
G.Donizetti: L’elisir d’amore
-duet Adiny a Dulcamary z 2.jednání
G.Bizet: Carmen
-árie Escamilla
Ch.Gounod: Roméo et Juliette
-árie Julie z 1.jednání

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments