Nominace na hudební ceny Britské filmové a televizní akademie zveřejněny

Letos 20. ledna byly zveřejněny v londýnské centrále nominace na letošní filmové ceny Britské filmové a televizní akademie za rok 2023.
Ilustrační foto (zdroj BAFTA, foto Marc Hoberman)
Ilustrační foto (zdroj BAFTA, foto Marc Hoberman)

V kategorii Nejlepší původní hudba se utká celkem pět skladatelů. Udílení cen se uskuteční 19. února 2023, živě je bude možné sledovat na BBC One i na BBC iPlayer.

Zlaté glóby i ceny BAFTA jsou považovány za jistou předzvěst toho, jak bude vypadat seznam kandidátů na Oscara (nominace budou vyhlášeny v úterý 24. ledna 2023).

Skladatel Justin Hurwitz byl oceněn již minulý týden, kdy si získal Zlatý glóbus za hudbu k filmu Babylon, který natočil Damien Chazelle. Hurwitz již v minulosti získal cenu BAFTA a dva Oskary za hudbu k filmu La La Land.

Film Na západní frontě klid (produkce Netflixu) získal úctyhodných 14 nominací. Volker Bertelmann, německý klavírista a skladatel, dříve známý spíše pod pseudonymem „Hauschka“, byl již dříve nominován na cenu BAFTA i na Oscara za hudbu k filmu Lion z roku 2016 (společně s Dustinem O’Halloranem).

Výrazným favoritem s deseti nominacemi je komediální drama Víly z Inisherinu (Banshees of Inisherin). Autorem hudby k tomuto filmu je Carter Burwell, který je již dlouho považován za jednoho z nejvynalézavějších filmových skladatelů. Naposledy byl nominován za film Tři Billboardy kousek za Ebbingem (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri).

Akční sci-fi Dana Kwana a Daniela Scheinerta Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All At Once) je jedním z velkých překvapení roku. Film si získal srdce diváků i kritiků a pro skupinu Son Lux (ve složení Rafiq Bhatia, Ryan Lott a Ian Chang), která stojí za emotivními zvukovým podkresem, je to velmi významný debut.

Alexandre Desplat je autorem hudby pro animovaný film Pinnochio od Guillerma del Tora (Guillermo del Toro’s Pinnochio), na svém kontě má již dva Oscary a tři ceny BAFTA. Pro tento film složil nejen orchestrální hudbu, ale i řadu původních písní.

Cate Blanchett je nominována v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Tár – ten získal nakonec pět nominací (kromě již uvedené nominace také v kategoriích za Nejlepší film, Nejlepší režii, Nejlepší původní scénář, Nejlepší zvuk). Cate Blanchett také nedávno získala za ztvárnění tyranské dirigentky Lydie Tár v tomto filmu Zlatý glóbus (herečka v rámci přípravy studovala dirigování, absolvovala hodiny klavíru a němčiny). Její ztvárnění vyvolalo zájem a kritiku odborné veřejnosti, světoznámá dirigentka Marin Alsopová film odsoudila jako parodii na ženy s taktovkou. Mnozí se podivují nad tím, že uznávaná zpěvačka a dirigentka Nathalie Stutzmannová spolupracovala na snímku jako odborná poradkyně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments