Notační program Finale končí. Prohrálo boj s konkurencí

Generální ředitel americké softwarové společnosti MakeMusic oznámil konec jednoho ze světově nejužívanějších notačních programů. V online dopise, který je dostupný na oficiálních stránkách softwaru, vysvětlil důvody proč se společnost rozhodla Finale ukončit a také postupně znemožnit tento program nadále používat. Představa, že tvůrci nebudou časem mít jak otevřít a upravit starší partitury napsané za posledních 35 let jejich tvorby, nebo z nich udělat nové party, jistě nepotěší.
Grégory Dell'Era, Prezident MakeMusic (zdroj Namm)
Grégory Dell’Era, generální ředitel MakeMusic (zdroj Namm)

Historicky první verzi Finale uvedla Coda Music Technologies, nyní MakeMusic, na trh před 35 lety. Generální ředitel Grégory Dell´Era v dopise označil Finale za v principu zastaralý software, který by se samozřejmě mohl nadále přizpůsobovat a adaptovat na stále se vyvíjející a každým dnem zlepšující se operační systémy, nicméně společnost se rozhodla nejen ukončit veškerý vývoj softwaru, ale i zastavit jeho distribuci. Jinak řečeno: Finale si ode dneška nekoupíte, nestáhnete a nebudete schopni jej upgradovat. Do srpna 2025 mohou uživatelé dál používat software na zařízeních, kde již byl nainstalovaný před celosvětovou stopkou. Pokud by se stalo, že bude nutné nainstalovat Finale do jiného zařízení, uživatel se přes své přihlašovací jméno může dostat ke stažení poslední jím koupené verze, nicméně od začátku srpna roku 2025 přijdou uživatelé o tuto možnost a budou hozeni do softwarové tmy bez funkčního programu, možnosti úpravy souborů a jakékoliv technické podpory od společnosti MakeMusic.
Společnost MakeMusic tak zkomplikovala život celosvětově odhadem několika milionům skladatelů, aranžérů, interpretů a v neposlední řadě hudebních vydavatelů.

Důvodem k tomuto rozhodnutí je konkurenční nátlak německého softwarového giganta Steinberg Media Technologies. Obě společnosti podepsaly dohodu o ukončení Finale a přesměrování všech uživatelů na Steinbergův novátorský notační program Dorico. Společnost Steinberg Media, která má ve svém úspěšném portfoliu programů i legendární Cubase a je dceřinou společností Yamaha, se hodlá postarat o opuštěné skladatele a hudebníky. Dorico, které Steinberg vypustil v roce 2016 ukázalo, že „jeho vývojáře žene vpřed týmová práce, vášeň, expertiza a odhodlání – kvality, které byly základními kameny ve vývoji DNA Finale”, řekl Dell´Era ve svém dopise.

Pro transfer uživatelů Finale na Dorico sjednal Steinberg se společností MakeMusic smlouvu, která zajišťuje uživatelům Finale slevu na nákup Dorica Pro a zároveň možnost importu původních dokumentů přes technicky nespolehlivý a zastaralý protokol xml. Během omezené doby si skladatelé a vydavatelé mohou zakoupit Dorico Pro za pouhých 149 místo plné ceny 579 amerických dolarů. Jediné, co musí uživatelé udělat je, se přihlásit na svůj MakeMusic účet, na kterém budou mít možnost využít slevu a následně se modlit, že jim slibovaná provázanost Finale v27 s Dorico Pro Crossgrades umožní přesun již existujících souborů pomocí MusicXLM 4.0 do nového rozhraní bez nevratných a partituru likvidujících změn.

Přestože společnost Steinberg vychází vstříc Finale veteránům s glosářem zkratek a “bindingováním” funkcí na klávesnici a v programu, i tak pravděpodobně čeká na každého konvertovaného uživatele cesta nářků, než si zvykne na nové rozhraní. Dorico například pracuje s pěti módy, kdy každý z módů poskytuje jiné nástroje na práci s notací. Zároveň se ale v některých rysech programy potkávají, například vkládání not může probíhat systémem “Simple Entry” nebo “Speedy Entry” oblíbeným pokročilými uživateli. Doplnit pomlky, kde by měly být, nebo vkládat složité rytmy, by nemělo být s Doricem očistcem, neboť oproti Finale Dorico často pomáhá a doplňuje informace automaticky. Některé z oblíbených funkcí, na které byli lidé zvyklí u Finale ještě nejsou však plně k dispozici, ale vývojáři dělají vše pro to, aby je nyní nabídli i v Doricu. Přetažení skladeb, které máte uložené v MakeMusic Cloudu zatím nefunguje.

Ben Byram-Wigfield, londýnský muzikolog a skladatel, natočil sérii videí, která novým uživatelům ukazují, jak si na nové prostředí zvyknout, vysvětluje rozdíly v programech a seznamuje uživatele s celým prostředím.

Program Finale na základě smlouvy se Steinbergem tak vypadl z kategorie tzv. abandonware, tedy softwaru, který již není dále vyvíjen a aktualizován, ale je možné ho znovu instalovat v podobě starých verzí na nové stroje, jejichž operační systém je stále ještě kompatibilní s původním kódem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments