Nová edice varhanních skladeb Leoše Janáčka

Hudební nakladatelství Českého rozhlasu vydává u příležitosti letošního 165. výročí narození Leoše Janáčka novou edici varhanních skladeb významného českého skladatele. Vydání významně přispívá ke správné interpretaci Janáčkových varhanních děl. Řídí se striktně Janáčkovým rukopisem a jeho osobitým způsobem zápisu. Nepřepisuje enharmonicky notový text ani neupravuje autorovu nástrojovou stylizaci.
Leoš Janáček – 1926 (zdroj archiv)

Publikace, která disponuje i podrobnou vydavatelskou zprávou, nabízí všech šest skladeb, které Janáček, výborný varhaník a znamenitý improvizátor, pro varhany napsal. Jsou to Tři skladby (Předehra, Varyto a Chorální fantasie) z doby studií na pražské varhanické škole, které vznikly v roce 1875, Skladby pro varhany s podtitulem č. 1 a č. 2 z roku 1884 a nejznámější Sólo z Glagolské mše z roku 1926. V VII. části této mše jsou varhany exponovány samostatně a tvoří spojnici mezi mystickým „Agneče božij“ a závěrečnou orchestrální „Intrádou“. Janáček ji nazval „Varhany solo“.

Editorem svazku je významný český varhaník a pedagog Jan Hora, který k vydání podotýká: „Jako varhaník v koncertních sálech, i jako pedagog, narážím celý život na špatná vydání Janáčkových varhanních skladeb. Proto jsem se rozhodl za prvé sepsat článek, který vyšel v časopise Hudební věda, kde jsem upozornil na nedokonalosti našich janáčkovských vydání. Druhým krokem bylo, že jsem oslovil Nakladatelství Českého rozhlasu, které mi ochotně vyhovělo, a to je důvod toho, že vychází nové vydání varhanních skladeb Leoše Janáčka. Vydání, které teď vychází je konečně kompletní.“

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na