Nová hymna Prahy 2: I městská část má právo na ostudu

Co skutečně inspirovalo vedení Prahy 2 k vytvoření hymny pro tuto část, zřejmě zůstane zahaleno tajemstvím. Možná mělo zastupitelstvo pocit, že jsou začátky zasedání příliš nudné a je do nich třeba vnést trochu kultury, možná se inspirovali za hranicemi – Slovensko se nově pyšní kontroverzní úpravou hymny, která má „povzbudit hrdost slovenského národa“. Z historie víme, že nic nepovzbudí hrdost a sounáležitost tak, jako správná melodie. Kristýna Petišková se zamýšlí, zda tento pokus o získání hudební identity Prahy 2 přinese kýžený výsledek. K umělecky poněkud nešťastné události se také "přimotal" přední český operní pěvec Adam Plachetka a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Navíc tento počin inspiroval obyvatele Prahy 8 k vytvoření vlastní protestní hymny. Polehčující okolností je, že hymna Prahy 2 vznikla zadarmo a bez finančních nákladů, pan starosta hradil občerstvení orchestru z vlastní kapsy.
Jan Korseska, starosta Prahy 2 (Jan Korseska)
Jan Korseska, starosta Prahy 2 (Jan Korseska)

Představte si, že jdete po Vinohradech a z baziliky sv. Ludmily se line slavnostní znělka. Ne, není to státní hymna ani vánoční koleda – je to zbrusu nová hymna Prahy 2. Městská část se rozhodla, že si potřebuje vytvořit vlastní hudební identitu, a tak si na objednávku nechala složit hymnu s názvem Dvojka domov můj. Ta má v budoucnu zaznívat například na městských slavnostech či u příležitosti vítání občánků.

Ačkoliv se městské hymny příliš nepěstují, ta dvojko-pražská není českým unikátem. Například Frýdek-Místek má také svou vlastní hymnu. Jejím autorem je písničkář René Souček. Je vcelku prostá, chytlavá a na nic si nehraje. Tu a tam je i vtipná. A navíc zpívaná s pořádnou dávkou tamního přízvuku.

Taková je i hymna Dvojka domov můj. Tedy, mohla by být. Kdyby se nebrala tak vážně. A kdyby nezněla jako patetická znělka k disneyovskému muzikálu. Mladý skladatel Richard Mašata, který k hymně složil hudbu, vsadil na prvoplánovou kýčovitost. Nejotřepanější harmonický postup I–V–vi–IV doplnil o lehce zapamatovatelnou melodii, kterou si můžete pobrukovat už po prvním poslechu. Přesněji řečeno, je to jedna z těch melodií připomínající otravné reklamní znělky, které nemůžete dostat z hlavy, ať děláte, co děláte.

AI parodie na novou hymnu Prahy 2

Text k hymně pochází z pera popové a muzikálové zpěvačky Evy Kleinové. Bohužel, hudbu samu příliš nevylepšuje, spíše naopak. Text se nevztahuje k Praze 2, promlouvá jen obecně o tom, jak je skvělé „s každým ránem zůstávat sám sebou, či zpívat si a hrát v místě, které dává klid“. Kleinová navíc používá básnické obraty, které působí dost neobratně. Dozvídáme se například, že čas, který „sám zastaví, ti v laskavých snech opraví bájný dům, kde můžeš klidně spát“. Zajímalo by mě, jak se opravuje dům, když čas stojí? Také je podle ní dobré „svým snům podat ruku zvídavou, i když zebou“. Je zvykem, že zebou ruce, ne sny, proto věta působí poněkud zmateně, jako by textařka u ruky zapomněla na duál.

Aby toho nebylo málo, vznikly hned dvě verze hymny, obě za doprovodu SOČRu. V té reprezentativnější se blýskl operní pěvec Adam Plachetka, jehož mohutný basbaryton s významným tremolem dodává skladbě okázalý punc světovosti… asi jako když jdete ve smokingu do sklepa pro brambory. V druhé, patetičtější verzi, zaznívá kromě mnohých sólistů také dětský pěvecký sbor ze ZŠ Vratislavova. To byla sázka na jistotu, neboť jak lépe můžete dojmout lidi, než když v písni necháte vyniknout nevinné dětské hlasy?

Spoustu lidí hymna oslovila. I když ne tak, jak by si asi její autoři přáli. V diskuzích, které kolem kolem hymny panují, se často zmiňuje, že peníze, které šly na hymnu, se mohly použít například na opravy chodníků. Těžko říct, kolik hymna stála. Asi hodně, když se oficiálně raději píše, že ji autoři skládali bez nároku na honorář.

Městská část Prahy 2 má za sebou dlouhou historii. Karlovo náměstí bylo za středověku největším náměstím v Evropě, z mýtického Vyšehradu skákal Horymír na Šemíkovi, Libuše z něj věštila budoucnost Prahy, Gehryho Tančící dům a po válce přestavěné Emauzy lákají návštěvníky z celého světa. O historii, krásách a polozapomenutých zákoutích Prahy 2 vím své, mojí domovinou je Rašínovo nábřeží.

Ano, hymna naší čtvrti sloužit široké veřejnosti. Bylo by proto bláhové skládat píseň založenou na mikrointervalech v duchu Gideona Kleina, který v této čtvrti také pobýval. Na druhou stranu, není škoda vkus široké veřejnosti takto podceňovat? Skladatelů a textařů, kteří by napsali důstojnější hymnu, je u nás mnoho. Stačilo by třeba na novou hymnu vypsat konkurz. Ale chápu, kontakty v našem českém rybníčku mívají přednost. Ostatně, věřím, že kdyby Praha 2 mohla mluvit… no, možná je dobře, že mluvit neumí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 4 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments