Nová opatření ve Švýcarsku zasáhnou Lucernský festival i představení Curyšské Opery

Švýcarská vláda včera uvedla v platnost nová opatření zamezující šíření nemoci Covid-19. Tyto restrikce se týkají mimo jiné i kulturních institucí, zahrnující operní domy či koncertní síně. Vláda tím reaguje na exponenciální nárůst případů, který se v zemi vyšplhal k devíti tisícům nakažených denně.
Opernhaus Zürich (zdroj FB)

Nový limit pro účast na kulturních akcích je padesát diváků, sportovních a kulturních aktivit se může zúčastnit pouze patnáct lidí. Soukromá rodinná setkání jsou omezena na deset účastníků. Opatření platí do odvolání.

Od 1. října přitom byly povoleny i akce, které mají kapacitu větší než tisíc diváků. Curyšská Opera připravila unikátní systém, díky jemuž mohla provozovat velká operní a baletní představení s přihlédnutím k maximálnímu bezpečí diváků. „Náš model, ve kterém jsou sbor a orchestr živě přenášeny během představení ze zkušebny přímo na jeviště, je jediným svého druhu na světě. Umožnil nám znovu učinit kouzlo velké opery a baletu hmatatelným,“ popisuje průběh říjnových představení oficiální tisková zpráva Curyšské Opery. „Investovali jsme mnoho energie a peněz do ochranných pomůcek a vytvoření podmínek, za jakých bychom mohli naše představení bezpečně provozovat. Nejsme obeznámeni s žádnými případy nákazy virem Sars-CoV-2 v publiku našeho divadla.“

Opatření se týkají i koncertů v rámci tradičního Lucernského festivalu, letos věnovaných Ludwigu van Beethovenovi. Ty se měly konat koncem listopadu za účasti velkých mezinárodních hvězd. Svými výkony měli ohromit publikum houslistka Patricia Kopatchinskaja a klavírista Igor Levit. „Jsme v úzkém kontaktu s oběma protagonisty koncertní série a již diskutujeme o tom, kam bychom mohli tato vystoupení přeplánovat. O dalším vývoji budeme diváky průběžně informovat – a snad se brzy vrátíme s lepšími zprávami. Jedna věc je jistá. Nenecháme si tímto virem pokazit radost z hudby, ale budeme bojovat za to, aby náš kulturní život co nejdříve znovu rozkvetl,“ uvádí tisková zpráva Lucernského festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments