Nová opera popisuje Mozartovo vášnivé vzplanutí a jeho následky

Divadlo Husa na provázku má ode dneška na repertoáru operu Moc Art aneb Amadeus v Brně. Libretista Milan Uhde a skladatel Miloš Štědroň se inspirovali historkou o vášnivém vzplanutí a nemanželském dítěti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Zároveň představení naznačuje provokativní hypotézu o příčině Mozartovy smrti a její souvislosti s Brnem. Operu, která trvá něco přes hodinu, neuvádí Husa na provázku ve svém sídle v Domě pánů z Fanalu, ale v protilehlé Redutě na Zelném trhu. Právě tam Mozart jako zázračný chlapec koncertoval. Dějištěm představení je sál, který nese skladatelovo jméno.

Pro znalce Mozartova života není údajná aféra s krásnou Magdalenou žádným tajemstvím. Odehrála se ve Vídni. Štědroň o námětu uvažoval od konce osmdesátých let, nyní mu libreto připravil jeho častý spolupracovník Uhde spolu s uměleckým šéfem Husy na provázku Vladimírem Morávkem.

Magdalena Pokorná, s níž měl Mozart údajně pletky, byla dcerou regenschoriho na Petrově. Vdala se do Vídně za soudního úředníka, zednáře a Mozartova věřitele. Skladatel, zřejmě v rámci vyrovnání dluhů, vyučoval úředníkovu ženu v hudbě. Magdalena však při tom přišla do jiného stavu.

Když se později dozvěděla, že Mozart je kvůli těžké nemoci na prahu smrti, prozradila vše manželovi, který ji ve vzteku pořezal a sám se zastřelil. Magdalena přežila a vrátila se do Brna. Její dítě ovšem podle archivních záznamů zemřelo v útlém věku.

Opera se celá odehrává v Brně. V představení tak zní moravské nářečí. „Milan (Uhde) přenesl děj do Brna, aby mohl prezentovat natvrdlé Moravany,“ uvedl skladatel a muzikolog Štědroň.

Inscenace je druhým dílem projektu Géniové a podvodníci, který před čtyřmi týdny otevřela činohra Petera Shaffera Amadeus. V obou představeních hraje geniálního skladatele Martin Donutil.

Foto Petr Ochmelka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky