Nová premiéra Divadla J. K. Tyla Julietta aneb Snář vás přenese do světa fantazie a snů

Jedna ze stěžejních českých oper 20. století Julietta aneb Snář skladatele Bohuslava Martinů se 8. června 2024 po téměř padesáti letech vrátí na jeviště plzeňského Divadla J. K. Tyla. Příběh o hledání ztracených vzpomínek se na Nové scéně představí v hudebním nastudování šéfdirigenta Jiřího Štrunce a v režii ředitele divadla Martina Otavy. DJKT uvádí Juliettu aneb Snář jako příspěvek k Roku české hudby a zároveň jako připomínku 65 let od skladatelova úmrtí. Diváci se mohou těšit v titulní roli na členku Oper Leipzig Olgu Jelínkovou nebo sopranistku Soňu Godarskou a Tomáše Kořínka či Richarda Samka jako knihkupce Michela.
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Soňa Godarská, Tomáš Kořínek (foto Martina Root)
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Soňa Godarská, Tomáš Kořínek (foto Martina Root)

Bohuslav Martinů patří vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka mezi nejhranější české skladatele. „Opera Julietta aneb Snář, kterou mimochodem sám skladatel považoval za svou nejzdařilejší, se stala jednou z nejúspěšnějších a světově nejuváděnějších oper nejen v rámci díla Bohuslava Martinů, ale i v širším kontextu české opery,“ podotýká dramaturg opery Vojtěch Frank. Své příznivce si tato opera o třech dějstvích získala díky hudbě plné emocí a poutavému ději.

„Je to opera fantaskní a jedinečná svým hudebním uchopením, a to i ve srovnání s jeho ostatními operami. Partitura je naplněna mimořádně inspirující hudbou, ohromující lyrikou plnou barev a náročnými instrumentálními sóly. Sám Martinů napsal legendárnímu dirigentovi Václavu Talichovi ve svém dopise: ‚… zahrál byste si pěkně s orchestrem.‘ Jsem velmi rád, že jsem se s tímto ‚hudebním snem‘ mohl takto zblízka setkat,“ potvrzuje výjimečnost titulu šéfdirigent Jiří Štrunc.

Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jana Foff Tetourová (foto Martina Root)
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jana Foff Tetourová (foto Martina Root)

Rok české hudby je již v plném proudu a velmi mě těší, že hudební nabídka města je pestrá a láká milovníky opery a hudby na tak výjimečná díla, jako je právě jedna z nejúspěšnějších oper Bohuslava Martinů Julietta. Nechme se všichni vtáhnout do surrealistického fantaskního snu, ve kterém se propojuje barvitost hudby s poetičností textu,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

„Já mám k Martinů sentimentální vztah přes mého dědečka, kterého sám Martinů vyučoval houslím,“ svěřuje se Martin Otava. „Jako režisér se s dílem Bohuslava Martinů setkávám poprvé a jsem šťastný, že je to právě Julietta. Toto surrealistické dílo nám přináší svět fantazie, tak velký a nejednoznačný, ve kterém se však všechno nemožné stává možným.“

Děj opery Julietta aneb Snář vychází ze známé stejnojmenné hry Georgese Neveuxe a diváky zavede do malého přístavního městečka, kam přijíždí knihkupec Michel, aby zde našel půvabnou dívku, jejíž hlas mu stále zní v mysli. Michel propadá kouzlu své vysněné Julietty, nestačí včas z městečka odjet a stává se jedním z mnoha, kteří zde ztratili paměť. S jeho cestou plnou zmatků a záhad se divákovi odkrývají různé vrstvy příběhu a vztahů mezi postavami.

Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jiří Kubík, Michal Bragagnolo (foto Martina Root)
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jiří Kubík, Michal Bragagnolo (foto Martina Root)

V titulní roli diváci uvidí Soňu Godarskou nebo Olgu Jelínkovou. „Hudbu Bohuslava Martinů mám ráda odjakživa,“ říká Jelínková. „Julietta je takovým snovým výletem trochu na hranici psychoanalýzy, nic není reálné, nic není myšleno vážně, přitom jde o vážnou věc: hledání lásky, hledání sebe sama. Je to hra hodně absurdní, hodně nebezpečná. Postava Julietty je vlastně jenom vábnička, neživý obraz, zhmotněná představa, které Michel nakonec podlehne.“ Roli Michela nastudovali Richard Samek a Tomáš Kořínek, v dalších rolích se objeví Dominik Klapka, Jiří Kubík, Andrij Charlamov, Jevhen Šokalo, Andrea Frídová, Kateřina Vogelová, Lucie Hájková, Radka Sehnoutková, Ivana Klimentová, Jana Piorecká, Jana Foff Tetourová, Jana Piorecká, Miro Bartoš, Jakub Hliněnský a Ivana Šaková. Snové kostýmy vytvořila Dana Haklová, scéna vznikla podle návrhu Daniela Dvořáka.

Opera měla světovou premiéru 16. března 1938 v Národním divadle v Praze, hudebně ji tehdy nastudoval Václav Talich, režisérem inscenace byl Jindřich Honzl. V Plzni byla uvedena v roce 1978 pod taktovkou Ivana Paříka a v režii Oldřicha Kříže.

Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jana Piorecká, Lucie Hájková, Jevhen Šokalo, sbor opery DJKT (foto Martina Root)
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář, Divadlo J. K. Tyla – Jana Piorecká, Lucie Hájková, Jevhen Šokalo, sbor opery DJKT (foto Martina Root)

Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář
Libreto Bohuslav Martinů podle divadelní hry Georgese Neveuxe

Inscenační tým
Hudební nastudování: Jiří Štrunc
Dirigent: Jiří Štrunc / Jakub Zicha
Režie: Martin Otava
Výtvarník scény: Daniel Dvořák
Výtvarnice kostýmů: Dana Haklová
Světelný design: Antonín Pfleger
Videoprojekce: Ondřej Brýna
Dramaturgie: Vojtěch Frank
Sbormistr: Jakub Zicha
Hudební příprava: Maxim Averkiev, Martin Marek, Jan Mára

Obsazení
Julietta: Soňa Godarská / Olga Jelínková
Michel: Tomáš Kořínek / Richard Samek
Komisař, Listonoš, Úředník: Michal Bragagnolo / Jan Maria Hájek
Muž s helmou, Obchodník se vzpomínkami, Žebrák: Dominik Klapka / Jiří Kubík
Muž v okně, Stařec „Mládí“, Trestanec: Andrij Charlamov / Jevhen Šokalo’
Mladý Arab, Mladý námořník, Poslíček: Andrea Frídová / Kateřina Vogelová
Obchodnice s ptáky: Lucie Hájková / Radka Sehnoutková
Obchodnice s rybami: Ivana Klimentová / Jana Piorecká
Hadač: Jana Foff Tetourová / Jana Piorecká
Starý Arab, Dědeček, Starý námořník: Miro Bartoš / Jakub Hliněnský
Babička: Ivana Šaková

Premiéra 8. června 2024 na Nové scéně DJKT
Nejbližší repríza 11. června 2024

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments