Nová Rusalka je moderní, ale zůstává pohádkou

Národní divadlo v Praze uvedlo 8. března 2024 novou Rusalku režijního dua SKUTR. Dvořákova pohádka se i díky hlavní představitelce Kateřině Kněžíkové stala oslavou křehkého i vášnivého ženství.
Antonín Dvořák: Rusalka – Ester Pavlů, Kateřina Kněžíková, Národní divadlo, Praha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)
Antonín Dvořák: Rusalka – Ester Pavlů, Kateřina Kněžíková, Národní divadlo, Praha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)

Již od prvních taktů předehry bylo jasné, že hudební nastudování dirigenta Tomáše Netopila se nesmíří se žádnými kompromisy, že to bude zásadní a mimořádně kvalitní základ pro vyznění díla. Ani režie nenechala předehru planě uplynout, na pódiu během ní exponovala zatím němé hlavní postavy dramatu. Moderní scénu, která efektivně pracuje s mobilními proprietami a nepotřebuje dlouhé proměny kulis, vyplňuje téměř všudypřítomná skupina tanečníků – jak se dalo očekávat od SKUTRu. Moderní tanec a nový cirkus je jejich doménou. Dá se říci, že jejich Rusalka je „dva v jednom“ – opera simultánně ztvárněná moderním baletem. Postavy tanečníků výraznými gesty komentují či předjímají děj, přemisťují kulisy, nahrazují davové scény obvykle svěřené sboru, například slavný svatební průvod… Občas toho bylo až příliš, v některých duetech to působilo rušivě a zbytečně odvádělo pozornost od dialogu hlavních protagonistů.

Nová Rusalka je moderní, ale zůstává pohádkou. Kostýmy (Simona Rybáková) jsou napůl z našeho světa a běžného šatníku (například šaty Rusalky nebo oversized kabáty), napůl pohádkově výpravné (Vodník, trio vodních žínek – Yukiko Kinjo, Alena GrachAlžběta Vomáčková, exotické kostýmy sboru). Scéna (Martin Chocholoušek) nás uvádí k mlžným břehům jezera, svět vodních bytostí je ztvárněn v černobílých odstínech, stejnou scenérii ve světě lidí ukáže v barvách a s teplým svitem slunce. Princ, byť jako lovec zpívá o lani bílé, zde rybaří a dlouhé hodiny vysedává u jezera – logická situace, pokud se do něj má zamilovat vodní žínka. Jeho rybářská chatka je vysoko nad scénou, Rusalka k ní z hlubiny vzhlíží. Zámek naznačí třeba jen salónní lucerničky spuštěné na scénu, jeskyni Ježibaby utvoří neskladně navršený nábytek a nepořádek jako u alkoholiků a sběračů. Krásný nápad doprovází Měsíční árii Rusalky: nad jevištěm plují dva zářící kotouče jako měsíce a vstupují do nich mužské postavy tanečníka a Prince. To si Rusalka do měsíce projektuje své touhy a nedostupnou osobu milovaného muže.

Tělesnou povahu lásky a lidské vášně zdůrazňují polonahá těla tanečníků nebo pikantní červená toaleta a flirtování Cizí kněžny. Rusalka to obdivuje, ale takové lásky není schopna, stydlivě se před Princem schovává, v lidském prostředí se cítí jako outsider (nesedí se jí dobře na žádné z židlí, poslouchá pomluvy zámeckého personálu, tokání Cizí kněžny s Princem a ve vzteku židle rozhází). Režie Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského je logická a dobře vede protagonisty v herecké akci, někdy jim přichystá i fyzicky náročné úkoly (např. Rusalka musí dozpívat árii, i když ji koulejí a táhnou přes těla ležících tanečníků). Jak již bylo zmíněno, trochu bych ubrala skupinových scén tanečníků (choreografie Jan Kodet), kdy si hudba i děj žádá větší intimitu (duet Rusalky s Princem, s otcem Vodníkem), a možná zbytečně polopatického a opakovaného „podřezávání prince“ v gestech tanečníků či Ježibaby věčně šermující kudlou. S líbezností Dvořákovy hudby dle mého vkusu příliš nekorespondovaly ani křečovité záchvěvy a bolestně bizarní pohyby tanečníků ve slavné Polonéze. Sbor byl až na výjimky skryt v zákulisí.

Antonín Dvořák: Rusalka – Lucie Hilscherová, Národní divadlo, Praha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)
Antonín Dvořák: Rusalka – Lucie Hilscherová, Národní divadlo, Praha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)

Dostáváme se k hudební stránce opery. Ta byla dirigentem Tomášem Netopilem připravena s respektuhodnou péčí, orchestr zněl vřele a plasticky, s velkým pochopením pro potřeby sólistů i pro Dvořákovu myšlenku – dobře volená tempa, přesnost a čistota souhry, přiměřená dynamika. S dobrou konstelací se setkalo i pěvecké obsazení, ocitli se v něm hned čtyři debutující pěvci na naší první scéně. Kateřina Kněžíková po pěvecké i herecké stránce excelovala. Rusalka může být její životní rolí či aspoň jednou z nich. Její barevný a výrazově propracovaný, citově vřelý projev byl naprosto úchvatný, od nejtišších něžných pianissim po skvostné forte a pevné výšky. Vlastně jsem od Rusalky Gabriely Beňačkové takovou neslyšela. Poněkud slabším protějškem byl ukrajinský tenorista Michajlo Malafij v roli Prince, jeho hlas má hezké italsky světlé zabarvení, ale nepříliš silnou výkonnost, takže se mezi ostatními a orchestrem ztrácel a nevyšla mu tak úplně závěrečná árie. Nezvykle mladým Vodníkem fešáckého střihu byl debutující slovenský barytonista Peter Kellner, který sklidil velké ovace a sympatie publika za svůj bezchybný a podmanivý výkon. Další debutantkou byla mezzosopranistka Lucie Hilscherová v roli cynické a lakotné „léčitelky“ Ježibaby a mezzosopranistka Ester Pavlů, která se jako svůdná a dokonale rafinovaná Cizí kněžna prezentovala velmi dramatickým a výkonným hlasem. Hezky vyzněla balada Lovce o lani v podání Jiřího Hájka, který rovněž zdařile vytvořil komickou dvojici Hajného s Kuchtíkem (Arnheidur Eiríksdóttir). Z trojice lesních žínek jsme mohli obdivovat vzornou českou výslovnost První žínky Yukiko Kinjo.

Pokud si Národní divadlo udrží takto kvalitní obsazení a dobré výkony i v reprízách, bude nová Rusalka pro diváky jistě vyhledávaným představením.

Antonín Dvořák: Rusalka
9. března 2024, 19:00 hodin
Národní divadlo, Praha

Režie: SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Scéna: Martin Chocholoušek
Kostýmy: Simona Rybáková
Světelný design: Karel Šimek
Choreografie: Jan Kodet
Sbormistr: Lukáš Kozubík
Dramaturgie: Beno Blachut

Účinkující:
Kateřina Kněžíková – Rusalka
Michajlo Malafij – Princ
Peter Kellner – Vodník
Ester Pavlů – Cizí kněžna
Lucie Hilscherová – Ježibaba
Yukiko Kinjo – První žínka
Alena Grach – Druhá žínka
Alžběta Vomáčková – Třetí žínka
Arnheidur Eiríksdóttir – Kuchtík
Jiří Hájek – Lovec, Hajný

Balet opery Národního divadla
Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla

Tomáš Netopil – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 17 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments