Nová sezona v La Scale: Zahájení provázely protesty

Včerejší zahájení nové sezony v milánské opeře La Scala provázely protesty. Před premiérou opery Don Carlos Giuseppe Verdiho uspořádali propalestinští aktivisté demonstraci vsedě a nedaleko operního domu vztyčili palestinskou vlajku.
Giuseppe Verdi: Don Carlos, 7. prosince 2023, Teatro alla Scala (zdroj Teatro alla Scala)
Giuseppe Verdi: Don Carlos, 7. prosince 2023, Teatro alla Scala (zdroj Teatro alla Scala)

Lidé protestující proti operaci Izraele v Pásmu Gazy nesli transparenty s nápisy “Zastavte genocidu v Gaze” a zapalovali dýmovnice. Jiní protestovali proti vysokým cenám energií nebo nájemného. “Konec válkám, luxusu a kapitalismu,” skandovali. Jistá Ukrajinka vyjadřovala nesouhlas s tím, že v La Scale na dnešní premiéře vystoupila pěvkyně Anna Netrebko.

Na otevření sezony v La Scale, které je jedním z vrcholů kulturního života v Itálii, se sjelo mnoho osobností ze světa kultury, politiky nebo byznysu. Byl mezi nimi například italský vicepremiér Matteo Salvini, španělský režisér Pedro Almodóvar nebo francouzský herec Louis Garrel.

Některé dámy si do La Scaly oblékly červené róby na znamení protestu proti sérii vražd žen, která v posledních týdnech otřásla italskou veřejností. Jiní diváci měli na obličeji nakreslené rudé čáry. Podle italských úřadů bylo letos v zemi zavražděno 109 žen, 58 z nich rukou partnera nebo bývalého partnera.

Publikum potleskem ocenilo rozhodnutí zařadit italský operní zpěv na seznam nehmotného dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

La Scala novou sezonu tradičně zahajuje 7. prosince, na den svatého Ambrože, patrona Milána. Vstupenky na včerejší představení, které stály až 3000 eur (72 950 korun), se vyprodaly za několik hodin. La Scala v příštích měsících uvede 14 oper, devět baletních představení a bezpočet koncertů. K příležitosti 100. výročí úmrtí Giacoma Pucciniho na příští rok chystá mimořádný koncert Anny Netrebko a tenoristy Jonase Kaufmanna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 4 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments