Nová sezona v Plzni: Čtyři operní a dvě baletní premiéry

V nadcházející sezoně připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni tradičně čtyři operní a dva baletní tituly. Zatímco všechny čtyři opery se již v minulých letech na plzeňské scéně hrály, oba baletní tituly uvidí plzeňské publikum poprvé.


Balet

Soubor baletu připravuje pod vedením svého šéfa Jiřího Pokorného dvě klasické inscenace. Na podzim to bude prestižní titul – velký klasický balet Raymonda Alexandra Konstantinoviče Glazunova ve Velkém divadle pod dirigentskou taktovkou Ivana Paříka a v choreografii Yeleny Pankové. „V divadelní historii Plzně bude Raymonda, která je trvalou součástí repertoáru světoznámých baletních scén, nastudována poprvé. V České republice jej měli diváci možnost zhlédnout jen v Praze naposledy v roce 2001 a v Brně v roce 2008. Kvalitní hudební partitura Alexandra Glazunova skýtá inscenátorům bohaté možnosti uplatnění vlastní invence při větší dramatizaci libreta, oživení příběhu a postav, to vše při zachování stylové interpretace klasického baletního odkazu,“ připomněl šéf baletního souboru Jiří Pokorný. „Pozvání známé primabaleriny Yeleny Pankové je výsledkem naší snahy o široké spektrum mezinárodní spolupráce na choreografickém a režijním poli. Yelena Panková působí v Mariinském divadle v Petrohradě, Anglickém národním baletu v Londýně a v Bavorském státním baletu v Mnichově a při svých hostováních po celém světě se zaměřuje převážně na inscenování klasických titulů,“ doplnil Jiří Pokorný. Na březen se pak pro Komorní divadlo připravuje Sen noci svatojánské s hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako svůj celovečerní choreografický debut jej nastuduje sólista plzeňského baletu Richard Ševčík, nominovaný letos na Cenu Thálie za roli Quasimoda ve Zvoníkovi od Matky boží v provedení plzeňského baletu.

Opera

Plzeňská opera pod vedením Jiřího Pánka připravil čtyři tituly. První operní premiérou sezony bude jedno z nejvýznamnějších děl ruské opery – Borodinův Kníže Igor v hudebním nastudování někdejšího šéfa plzeňské opery Petra Kofroně, který se do Plzně vrací od této sezóny jako manažer operního orchestru, a v režii Michaela Taranta, v současné době uměleckého šéfa olomoucké činohry, který se již léta inscenování oper věnuje. Kníže Igor se na scéně Velkého divadla objeví po půl století. „Hrát budeme verzi s Poloveckými tanci, choreografii jsme svěřili šéfovi baletu Jiřímu Pokornému,“ upřesnil Jiří Pánek. Po čtyřech desetiletích se do Plzně vrací i poslední premiéra operního souboru nové sezony – La Gioconda Amilcara Ponchielliho v režii Oldřicha Kříže, hudební nastudování bude dílem mladého dirigenta Tomáše Braunera. Po kratší pauze než Kníže Igor a La Gioconda se vracejí další dva tituly sezony: Lednová premiéra potěší milovníky Wolfganga Amadea Mozarta, neboť po Kouzelné flétně přichází jeho „opera oper“ Don Giovanni. Naposledy jej plzeňské publikum slyšelo před šestnácti lety, novou inscenaci připraví po hudební stránce Jiří Štrunc, režisérem bude dramaturg plzeňské opery Zbyněk Brabec. A v březnu se publikum může těšit na oblíbený Nápoj lásky Gaetana Donizettiho. Nastuduje jej Ivan Pařík, hrát se bude v režii Blaženy Hončariové.


Divadlo J. K. Tyla v Plzni oznámilo připravované premiéry, s napětím je ovšem očekáván konec tohoto měsíce. Na 20. září je totiž naplánováno druhé kolo výběrového řízení na post ředitele. Připomeňme jen, že jedenáctičlenná výběrová komise nevybrala v dubnu ani jednoho z přihlášených uchazečů a ponechala ve funkci stávajícího ředitele Jana Buriana. Rada města Plzně projedná výsledek výběrového řízení hned 22. září. Funkční období ředitele je pětileté s předpokládaným nástupem do funkce od 1. ledna 2012. Uzávěrka přijímání přihlášek do výběrového řízení byla 2. září, plzeňský magistrát se rozhodl, že jména přihlášených uchazečů nezveřejní.

OPERA

Alexandr Porfirjevič Borodin: KNÍŽE IGOR -29. 10 2011 Velké divadlo
Wolfgang Amadeus Mozart: DON GIOVANNI – 28. 1. 2012 Velké divadlo
Gaetano Donizetti: NÁPOJ LÁSKY – 24. 3. 2012 Velké divadlo
Amilcare Ponchielli: LA GIOCONDA – 2. 6. 2012 Velké divadlo

BALET

Alexandr Konstantinovič Glazunov: RAYMONDA – 19. 11. 2011 Velké divadlo (v Plzni poprvé)
Felix Mendelssohn-Bartholdy: SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ – 10. 3. 2012 Komorní divadlo (v Plzni poprvé)

www.djkt-plzen.cz

 

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Nemyslím si že se hrává a vůbec že existuje verze Knížete Igora bez Poloveckých tanců. Jinak je ovšem provozovacích verzí několik, to ano.

Jan Špaček