Nové divadlo v Plzni by mělo být přívětivější a vlídnější. Uvažuje se i o stavebních úpravách

Přívětivější a pohostinnější tvář pro diváky by mělo mít nové plzeňské divadlo, otevřené v září 2014. Shodli se na tom dnes členové umělecké rady Divadla J. K. Tyla, kteří dnes hodnotili loňské fungování divadla. Vadí jim nepřívětivé betonové venkovní atrium nové budovy, nedostatek nábytku pro posezení ve foyer a podlažích, nestejné nasvícení schodiště v hledišti a také špatný přístup do spodních řad hlediště pro méně pohyblivé lidi a vozíčkáře. Novinářům to dnes řekli členka umělecké rady – soudkyně Vlasta Formánková a ředitel divadla – Martin Otava.

Nové divadlo v Plzni (foto Pavel Křivánek)
Nové divadlo v Plzni (foto Pavel Křivánek)

Podle něj je zatím předčasné hovořit o nákladech, které by si případné úpravy vyžádaly. S náměty ale souhlasil. Umělecká rada navrhuje uspořádat workshop s městem, které divadlo zřizuje, a hledat řešení. Na špatný přístup do spodních řad hlediště pro vozíčkáře a hůř pohyblivé lidi si stěžovala řada diváků i organizace pro zdravotně postižené. Tito lidé, kteří dříve patřili k pravidelným předplatitelům a měli místa v prvních řadách, se totiž kvůli schodům nedostanou níž než k 23. řadě. „Hledáme řešení, teoreticky by se mohlo hradit velkou částí i z evropských fondů a ani by nebyly ohrožené už získané dotace,“ řekl Otava. Divadlo stavělo město s dotací Evropské unie a musí hledat řešení, aby případné úpravy neporušily podmínky dotace a garance stavby. Aktivitu ale musí vyvinout město.

Nové divadlo v Plzni (foto Pavel Křivánek)
Nové divadlo v Plzni (foto Pavel Křivánek)

Divadlo mělo loni při provozu dvou divadelních budov se třemi scénami náklady 230 milionů korun, téměř 181 milionů dalo město. V roce 2014, kdy přecházelo z dosluhujícího komorního do nového divadla, byly náklady 204 milionů a v roce 2013 pouze v komorním a velkém divadle, tedy jen dvou scénách, 182 milionů. S rostoucími náklady na provoz nové budovy ale rostly i tržby za představení. Loni byly přes 41 milionů, meziročně o 11 milionů více.

Divadlo loni odehrálo na vlastních scénách 626 představení, s průměrnou návštěvností 83,64 procenta a průměrnou cenou vstupenky 224 korun. Loni uvedlo 21 premiér v opeře, baletu, muzikálu a činohře, celkem hrálo 60 titulů vlastní produkce. Na plzeňských scénách vidělo představení 183.927 diváků. Další tisíce lidí navštívily divadelní festival a výjezdní představení divadla. Meziročně návštěvnost stoupla o víc než 18.000 diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat