Novinka brněnského ND spojuje tanec, hudbu a činohru

Tanec, hudbu a činoherní divadlo spojuje nová inscenace Národního divadla Brno. Hru s historickým námětem nazvanou Alžběta a Salomena napsaly zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková s choreografkou Hanou Litterovou. Společně už v Brně vytvořily baletní inscenaci Balady, která se úspěšně hrála pět let.

Prvotní inspirací pro novou hru byla podle Lapčíkové zlidovělá píseň Znám já jeden krásný zámek, která volně vychází ze skutečného příběhu šlechtičny uvězněné rodinou za to, že udržovala poměr s poddaným. “Za tím zlidovělým příběhem se skutečně odehrálo velké rodinné drama. Úplně mě překvapilo, že se toho dosud nikdo nechopil,” přiblížila Zuzana Lapčíková.

Děj inscenace je zasazen mezi roky 1608 a 1620. Hlavní hrdinky, sestry Alžběta a Salomena z bohatého rodu Smiřických ze Smiřic, se lišily povahami i vzhledem. Divadelní scénář popisuje jejich osudy a vztahy, silně ovlivněné bojem o majetek rodu, který nakonec skončil v rukou Albrechta z Valdštejna.

Představení je podle divadelníků svým pojetím ojedinělá. Žánr lze označit za komorní taneční melodram spojující činoherní, hudební a pohybový projev. Alžbětu jako herečka ztvární Hana Briešťanská, jako zpěvačka Zuzana Lapčíková, jako tanečnice pak Klaudia Bitererová nebo Markéta Habalová. Salomenu na jevišti představují Barbora Bielková a Emilia Vuoriová.

V inscenaci zní autentická dobová čeština a hudba z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, doplněná o vlastní kompozice Lapčíkové. Dobový je také styl kostýmů, materiály jsou ovšem současné, a tedy především mnohem lehčí a volnější. “Kdybychom dodržovali dobový materiál, což byl třeba samet, tak by to bylo pro tanečníky nevhodné,” uvedla choreografka a režisérka Hana Litterová. Publikum inscenaci poprvé zhlédne 4. prosince v Divadle Reduta.
Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]