Novodobá premiéra opery Amadis J.C.Bacha v Praze

  1. 1
  2. 2

Zcela mimořádný počin se uskutečnil první prosincový den ve Státní opeře Praha. Palazzeto Bru-Zane, centrum pro francouzskou romantickou hudbu v Benátkách, Francouzské instituty v Praze a Bratislavě spojily své síly a zorganizovaly koncertní provedení opery Amadis de Gaule, „londýnského“ či „anglického“ Bacha, Johanna Christiana, ve francouzské verzi programu rozkošně jako Jean Chrétien-a. Šlo o první moderní provedení kompletní původní francouzské verze na staré nástroje. Nahrávací společnost Glossa operu také zaznamená a na podzim příštího roku vydá. Doplňuji, že nahrávka německé verze této opery pod názvem Amadis des Gaules je k dispozici na labelu Hännsler.

 


Johann Christian Bach se narodil v roce 1735 v Lipsku jako nejmladší syn Johanna Sebastiana a Anny Magdaleny a byl nejmilejším dítětem velkého Bacha, který jej celkem pochopitelně sám vzdělával v hudbě. Po otcově smrti v roce 1750 se přestěhoval k bratrovi Carlu Phillipu Emanuelovi do Berlína, kde získal první úspěchy se svými koncerty. O pět let později se rozhodl opustit Německo a vydat se na cesty, na nichž strávil mnoho let. Nejprve navštívil Milán, vzdělával se u Padre Martiniho v Bologni. Zpočátku se věnoval liturgické hudbě, ale nerozpakoval se přijmout objednávku na operu pro turínské Teatro Regio. Jeho Artaserse zde měl premiéru v roce 1760 a opera jej natolik zlákala, že se přestal věnovat varhanickému postu v Miláně a raději skládal operu Catone in Utica a hudbu orchestrální. Když dostal nabídku na operu z Londýna, vyvázal se zcela z povinností organisty a odplul do anglické metropole.

Do Londýna dorazil v roce 1762 a zůstal zde až do své smrti o dvacet let později. Dosáhl tu významného postavení, doprovázel krále, jenž hrál na flétnu, vyučoval královnu a jejich děti, byl též vážený intelektuální a uměleckou elitou tehdejšího Londýna. Pro místní divadla napsal několik oper a spolu se skladatelem Abelem se zasloužil o organizování pravidelných veřejných koncertů. Na svých cestách po Evropě jej v Londýně navštívili Leopold a Wolfgang Amadeus Mozartovi, Wolfgang pak J. C. Bacha obdivoval celý život (po jeho smrti napsal otci: „Pan Bach z Londýna zemřel. Jaká ztráta pro hudbu.“). Z Londýna Bach vyjížděl do evropských měst, kde si objednali jeho díla: např. v roce 1772 do Mannheimu (opera Temistocle, později Lucio Silla) a v roce 1779 do Paříže, kde si tamní Královská akademie přála operu o rytíři Amadis. Závěr jeho života poznamenal neúspěch a dluhy, které po jeho smrti (1782)zaplatila královna Charlotta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments