Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní v přímém přenosu na ČT art
„Pouze živá hudba má šanci probudit to nejlepší v nás,“ říká šéfdirigent Vasilij Sinajskij. Ale i když není stále možné shledat se s posluchači osobně v sále, mohou sledovat koncert v přímém přenosu České televize nebo online. Jedinečnou atmosféru Novoročního koncertu ve vídeňském stylu obstarají pánové Franz Lehár, Emmerich Kálmán a především rodina Straussů. Mnozí – nejen vídeňští – posluchači, ale i milovníci straussovské hudební dynastie v celé Evropě si už bez světově proslulých valčíků, zejména Johanna Strausse mladšího, nedokážou tradiční novoroční koncerty představit.
Syn proslulého skladatele Johanna Strausse staršího neměl o hudební kariéru zpočátku zájem. Posléze se nicméně stal tím, kdo to z celé straussovské rodiny dotáhl nejdál. Jeho skladby Na krásném modrém Dunaji, Netopýr, Cikánský baron, Vídeňská krev a další se staly celosvětovými hity – a už jimi zůstaly. Čardášovou princeznu začal Emmerich Kálmán psát za svého pobytu v Mariánských Lázních. Premiéra v listopadu 1915 přinesla nadšení ze zpěvné hudby, ale také jistou ostražitost, neboť libreto mohlo být vnímáno jako paralela k dění na císařském dvoře. Tím se už dnešní posluchači znepokojovat nemusejí a mohou podlehnout „melodické svůdnosti“ tohoto jedinečného opusu. Vídeňskou premiéru Lehárovy Giuditty zaznamenávalo 120 rozhlasových stanic. Děj zavede posluchače na jih Evropy a sever Afriky, spojení kultur přináší temperament a vášeň.
Dokument: Vasilij Sinajskij
Premiéra: 11. ledna 2021 – web a FB JFO
Režie: Petr Hrubeš
V září 2019 přijal Vasilij Sinajskij nabídku stát se šéfdirigentem a hudebním ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava. První dny Sinajského v Ostravě, již ve své domovské scéně, kde není pouhým návštěvníkem, ale stabilním členem JFO, doprovázela kamera. Dokument vznikl během týdenního zkoušení na Inaugurační koncert koncem září 2020. S Ostravou se tak pojí na několik let světově uznávaná osobnost, významný a náročný umělec. Dokument zachycuje Sinajského nejen při seznámení se s členy orchestru nebo na zkouškách, ale Sinajskij poznává Ostravu i mimo dirigentský pult.
Při návštěvě Dolní oblasti Vítkovice prohlásil: „Ostravě se za poslední roky podařilo posunout neskutečně dopředu. Vy Ostravané musíte být na svoji minulost hrdí. Umíte ji totiž vystavit opravdu s obdivem. Gratuluji a smekám.“ Dokument představuje Vasilije Sinajského v nové pozici šéfdirigenta a hudebního ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava a je také osobní výpovědí o jeho vizích a cílech. „Můj plán je snadný, udělat z tohoto orchestru jeden z nejlepších orchestrů možná nejen v Čechách, ale v Evropě. Chci, aby tento orchestr byl velmi slavný a aby Janáčkovu filharmonii každý skutečně poznal. Má totiž dobré jméno, ale nikdo neví proč, a v čem je tak dobrá. A mým úkolem je, aby lidi pochopili, že je kvalitní opravdu v mnoha ohledech,“ sděluje Vasilij Sinajskij v dokumentu.
Novoroční koncert ve vídeňském stylu
14. ledna 2021, 20:15, Dům kultury města Ostravy, přímý přenos na ČT art
Program:
Johann Strauss ml.: Růže z jihu, valčík op. 388
Johann Strauss ml.: Lehká krev, rychlá polka op. 319
Johann Strauss ml.: „Zvuky domova“, árie Rosalindy z operety Netopýr
Johann Strauss ml.: Předehra k operetě Netopýr
Johann Strauss ml.: „Můj pán markýz“, árie Adély z operety Netopýr
Johann Strauss ml.: Císařský valčík op. 437
Johann Strauss ml.: Tritsch–Tratsch, rychlá polka
Emmerich Kálmán: „Heja, heja“, píseň Sylvy z operety Čardášová princezna
Johann Strauss ml.: Na krásném modrém Dunaji, valčík op. 314
Johann Strauss ml.: Pod hromy a blesky, rychlá polka op. 228
Franz Lehár: „Mé rty líbají tak horce“, píseň Giuditty z operety Giuditta
Johann Strauss st.: Radeckého pochod op. 288
Vasilij Sinaiskij – dirigent
Barbora Seidlová – úvodní slovo
Lada Bočková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]