Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků: 80letá tradice pokračuje navzdory koronaviru

Ani celosvětová pandemie provázená plošnými zákazy živé hudby nedokázala zabránit konání jedné z nejproslulejších událostí světa klasické hudby – Novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků. Poprvé za více než osmdesátiletou historii koncertu budou hudebníci hrát ve zcela prázdném Zlatém sále, přesto má letošní publikum trhat rekordy – koncert bude živě přenášen do více než devadesáti zemí světa.
Riccardo Muti s Vídeňskými filharmoniky 2018 (zdroj wienerphilharmoniker.at)

Krátké ohlédnutí za historií koncertu
Dnes celosvětově oblíbený Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků má kořeny v nejtemnější kapitole rakouské historie: vůbec poprvé se konal krátce po vypuknutí Druhé světové války 31. prosince 1939, byl věnován vojákům wehrmachtu a veškerý výtěžek z něj byl předán nacistické dobročinné organizaci Winterhilfstwerk. Novoroční koncerty za války dirigoval významný popularizátor hudby Johanna Strausse ml., která dodnes zůstává základním kamenem jejich programu, Clemens Krauss.

Po porážce Německa a obnovení nezávislého rakouského státu zůstala tato nová tradice zachována, Kraussovi ale bylo kvůli obvinění z nacistických sympatií zakázáno dirigovat. V roce 1947 se však ukázalo, že dirigent a jeho manželka po nástupu Hitlera k moci pomáhali k útěku židovských hudebníků. Krauss se tak na 1. ledna 1948 mohl opět vrátit do čela Vídeňských filharmoniků a novoroční koncerty dirigoval až do své smrti v roce 1954.

O problematických počátcích tradičních koncertů se po konci války příliš nemluvilo. V roce 2013 se ale tehdejší ředitel filharmonie Clemens Helsberg rozhodl pověřit tým historiků probádáním a zveřejním historie orchestru během národně-socialistického režimu a detailní informace o této temné kapitole jsou dnes veřejně dostupné i na oficiálních stránkách Vídeňských filharmoniků.

Po Kraussovi se novoročního dirigování ujali Willi Boskovsky (dirigoval 1955-1979), za jehož vedení se koncerty staly skutečným mezinárodním fenoménem, a Lorin Maazel (1980-1986). Od roku 1987 se ke koncertům připojila nová tradice: každoroční střídání dirigentů. Za 33 let jich s Filharmoniky vystoupilo celkem 15 – nejčastěji se do Vídně vrátili Zubin Mehta a Riccardo Muti, oba dirigovali pět Novoročních koncertů.

Vídeňští filharmonikové (zdroj ceskatelevize.cz)

80letá tradice v čase koronaviru
Právě pod taktovkou italského dirigenta Riccarda Mutiho proběhne jeho šestý Novoroční koncert roku 2021. Muti v roce 2021 také oslaví své osmdesátiny a padesátileté výročí spolupráce s Vídeňskými filharmoniky, pro které poprvé dirigoval v roce 1971. K uctění těchto výročí byla pro letošní program vybrána dvě „italská“ díla skladatelů z rodiny Straussů – Margherita Polka Josefa Strausse (skladba je pojmenovaná po princezně Markétě Savojské, která své jméno propůjčila i nejslavnější italské pizze) a vůbec nejstarší skladba na programu, Venetianer Galopp Johanna Strausse st.

Přípravy na novoroční koncert pokračovaly i po vypuknutí koronavirové pandemie. Přestože do poslední chvíle nebylo jasné, v jaké formě se koncert uskuteční, zrušení 80leté tradice nepřipadalo v úvahu. Vzhledem ke zhoršení pandemické situace v Rakousku nakonec koncert ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu proběhne bez diváků. Jako každý rok ho ale budou živě vysílat televize z celého světa –jejich počet letos přesáhl devadesátku. S Novoročním koncertem Vídeňských filharmoniků tak mohou rok 2021 začít posluchači z Evropy, ale i ze zemí tak vzdálených jako je Papua Nová Guinea nebo Namibie. Nechybí samozřejmě ani Česká republika, kde přenos již tradičně odvysílá ČT2. Přenos začne dnes, 1. ledna 2021, v 11:15 hodin.

Přes prázdnotu Zlatého sálu chtějí organizátoři vytvořit zážitek co možná nejbližší tomu „normálnímu“. Na koncertě proto nebude chybět potlesk, nepůjde však o žádnou obyčejnou studiovou nahrávkou. Vídeňští filharmonici na svých stránkách umožnili příznivcům předem nahrát potlesk, který bude v Musikvereinu přehrán jako poděkování hudebníkům celého světa v této pohnuté době. O tuto službu byl takový zájem, že orchestr několikrát musel možnost nahrávání potlesku pozastavit.

Vídeňští filharmonikové (zdroj ceskatelevize.cz)

Riccardo Muti na tiskové konferenci ke koncertu prohlásil, že chce jeho prostřednictvím do celého světa vyslat naději v lepší zítřky. „Právě nyní potřebujeme mít naději,“ zakončil dirigent svou zprávu příznivcům Vídeňských filharmoniků z celého světa.

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2021
1. ledna 2021, 11:15, Vídeň, Musikverein – Zlatý sál
ČT2, pátek 1. ledna 2021, 11:15
ČT art, pondělí 4. ledna 2021, 20:15
Dirigent – Riccardo Muti
Vídeňští filharmonici

Program:
Franz von Suppè: „Fatinitza-Marsch“
Johann Strauß mladší: „Schallwellen“ (Walzer, op. 148)
Johann Strauß mladší: „Niko-Polka“
Josef Strauß: „Ohne Sorgen“ (Polka schnell, op. 271)
Carl Zeller: „Grubenlichter“ (Walzer)
Karl Millöcker: „In Saus und Braus“ (Galopp)
Franz von Suppe: „Dichter und Bauer“ (Ouvertüre)
Karl Komzak: „Bad’ner Mad’ln“ (Walzer, op. 257)
Josef Strauß: „Margherita-Polka“
Johann Strauß starší: „Venetianer-Galopp“
Johann Strauß mladší: „Frühlingsstimmen“ (Walzer, op. 410)
Johann Strauß mladší: „Im Krapfenwaldl“ (Polka francaise, op. 336)
Johann Strauß mladší: „Neue Melodien-Quadrille“
Johann Strauß mladší: „Kaiser-Walzer“
Johann Strauß mladší: „Stürmisch in Lieb‘ und Tanz“ (Polka schnell, op. 393)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments