Novoroční koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava: Tradice s dotekem budoucnosti

Hned třikrát za sebou odehraje Janáčkova filharmonie Ostrava v příštím týdnu tradiční Novoroční koncert. Program jedněch z nejvýznamnějších koncertů 71. sezóny povede ve všech třech termínech budoucí šéfdirigent JFO Daniel Raiskin. Posluchači se mohou těšit na výběr skladeb Maurice Ravela, Petra Iljiče Čajkovského a Jeana Sibelia. Spolu s orchestrem se v Čajkovského Prvním klavírním koncertu představí nejvýznamnější český pianista současnosti Lukáš Vondráček a poprvé se také při přípravě orchestru v roli jmenovaného asistenta dirigenta představí ostravský rodák Filip Urban. Novoroční koncerty, které se odehrají 15., 16. a 17. ledna 2024, vždy od 19:00 hodin, se konají pod záštitou primátora statutárního města Ostravy Jana Dohnala.
Daniel Raiskin (foto Martin Kusyn)
Daniel Raiskin (foto Martin Kusyn)

Tradičními koncerty otevře orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava druhou polovinu úspěšné 71. koncertní sezóny. Program slavnostních koncertů, jež se jako vždy těší velkému zájmu návštěvníků, dá vyniknout významné spolupráci hned několika současných hudebních osobností. „Těší mě, že se Novoroční koncerty Janáčkovy filharmonie odehrají hned třikrát. Je evidentní, že se náš Novoroční koncert stal exkluzivní společenskou i uměleckou událostí. Orchestr tentokrát povede budoucí šéfdirigent JFO Daniel Raiskin, v roli sólisty přivítáme fenomenálního pianistu Lukáše Vondráčka. V jeho podání zazní jedna z nejproslulejších skladeb vůbec – Čajkovského Klavírní koncert č. 1, který pod jeho rukama získává úplně jiný rozměr,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Budoucí šéfdirigent Daniel Raiskin povede ostravský orchestr po všechny tři večery. „Cítím se nesmírně poctěn a zároveň jsem velmi nadšený – je to úžasná příležitost začít své nové, blízké spojení s Janáčkovou filharmonií Ostrava při této velmi speciální a významné události,“ popisuje své nadšení Daniel Raiskin. V rámci dramaturgie se na spolupráci s jedním z nejvýznamnějších pianistů současnosti Lukášem Vondráčkem osobně velice těší. „S Lukášem spolupracuji po celém světě už mnoho let – je to nejen výjimečný hudebník, ale také úžasný přítel! Společně JFO jsme již dvakrát vystupovali a těším se, že s ním budu moci sdílet pódium znovu při této speciální příležitosti,“ vysvětluje Daniel Raiskin a dodává „Lukáš má schopnost naplnit každou notu, kterou hraje, nepřekonatelnou energií a vášní! Kdykoli spolu vystupujeme, cítím se nabitý energií, a zvláště před ostravským publikem, které Lukáše tak dobře zná a miluje.“

Během všech tří večerů zazní díla Jeana Sibelia, Maurice Ravela a Petera Iljiče Čajkovského. Jean Sibelius byl nejen předním skladatelem finské národní hudby, ale i skladatelem, u něhož se naplno projevil hudební směr počátku 20. století. Sedmá symfonie, kterou dokončil v roce 1924, je jeho posledním dílem tohoto žánru. Sibelius ji údajně komponoval po večerech ve společnosti lahve dobré whisky. Působivá jednovětá kompozice střídá vitální, radostnou hudbu s pasážemi vášnivými i hluboce melancholickými.

Taneční báseň pro orchestr La Valse se řadí mezi nejpopulárnější díla francouzského skladatele Maurice Ravela. Dílo z let 1919–1920 původně vzniklo jako balet pro proslulého pařížského impresária Sergeje Ďagileva, prosadilo se však spíše na koncertních pódiích. Podobně jako ve slavném Boleru také zde Ravel uplatnil své mistrovství v zacházení s paletou orchestrálních barev. Neustálé proměny a nové karikatury valčíkového rytmu postupně gradují v závěrečné taneční extázi.

Finále koncertu pak bude patřit klavíristovi Lukáši Vondráčkovi, který se dnes řadí k mezinárodně nejuznávanějším interpretům vůbec. Po boku orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava provede Čajkovského První klavírní koncert, který je považován za jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších romantických klavírních koncertů všech dob. „Toto dílo je pro sólistu mimořádně interpretačně náročné, avšak jeho energie zaručuje posluchačsky výjimečný zážitek,“ doplňuje Žemla.

V roli asistenta dirigenta se při této příležitosti orchestru představí nově jmenovaný Filip Urban. „Nejvíce se těším na možnost být v úzkém spojení s takto významným orchestrem, který mě umělecky profiloval již od mého dětství,“ říká Filip Urban a dodává „taktéž spolupráci s předními světovými dirigenty považuji za úžasnou zkušenost a možnost se dále umělecky a dirigentsky rozvíjet.“

Po Novoročním koncertě je pro milovníky klasické hudby připraven klavírní recitál v podání mladého japonského klavíristy Mao Fujity (20. ledna). Markéta Matulová provede posluchače dalším koncertem, tentokrát s názvem Když hudba provokuje (23. ledna). Nebude chybět ani koncert z nového cyklu pro nejmenší (26. ledna Buší, nebuší?!). Leden uzavře koncert JFO s kazašským klavíristou Alimem Beisembayevem (30. a 31. ledna Debussyho moře).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments