Nový český rekord: 20 hodin hráli na klavír, nejmladší měl 6 let, nejstarší 86

Dvacet hodin a sedm minut vydrželi nepřetržitě hrát na klavír účastníci klavírního maratonu v Jičíně. Překonali tak český rekord z Loun z roku 2009, kde lidé hráli 15 hodin. Maraton začal v sobotu ráno po osmé hodině, poslední tóny zazněly dnes po čtvrté hodině ranní, upřesnila Katarína Kalvodová z pořádající Základní umělecké školy Josefa Bohuslava Foerstera, za dohledu agentury Dobrý den z Pelhřimova.

„Rekord potvrdili dva komisaři agentury Dobrý den. V Lounech sice bylo více účastníků, ale my jsme se zaměřili na délku hraní. Je to báječné,“ uvedla Kalvodová. Na pořádání maratonu se spolu s ní podíleli všichni učitelé klavíru z umělecké školy i děti, celkem dvacítka lidí.

Mezi hráči byli lidé z Jičína a okolí, ale i z mnoha dalších míst republiky, nejvzdálenější přijel z Dobříše na Příbramsku. Někdy hrály i celé rodiny. Nejmladšímu účastníkovi bylo šest let, nejstarším byla šestaosmdesátiletá žena. Každý klavírista odehrál nejméně pět minut, někteří si ale rezervovali i delší blok. Repertoár každý volil sám, zazněly písně s doprovodem akordů, vážná, moderní i filmová hudba, jazz nebo skladby pro čtyři ruce.

Přihlášení klavíristé hráli na nově pořízeném koncertním křídle Petrof Mistral, které stálo 1,85 milionu korun. „Je to skvostný kousek, hrálo skvěle až do rána. Akci jsme dělali kvůli němu,“ upřesnila za pořadatele Katarína Kalvodová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky