Nový hudební ředitel Opery Národního divadla zahájí své působení Rusalkou a Věcí Makropulos

Prvním počinem nově nastupujícího hudebního ředitele Opery Národního divadla bude série čtyř provedení Dvořákovy opery Rusalka v srpnu a září. Následovat bude koncertní provedení Janáčkovy Věci Makropulos.
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)

Robert Jindra si vybral pro zahájení svého uměleckého působení v pozici hudebního ředitele Opery Národního divadla obě díla zcela symbolického významu: „Kde jinde, než na prknech Zlaté kapličky by měli diváci slyšet a vidět nejvýraznější operní díla dvou nejuznávanějších operních autorů – Dvořáka a Janáčka,“ říká Jindra. „Navíc se nám podařilo pro obě produkce získat ideální obsazení.“ V titulní roli Rusalky vystoupí Kateřina Kněžíková, jako Princ se představí Pavel Černoch, který se tuto roli v budoucnu chystá zpívat v Metropolitní opeře, Státní opeře ve Vídni, Amsterdamu nebo Valencii. Vodníka ztvární Günther Groissböck – toho diváci mohou znát z kinopřenosů z Metropolitní opery, kde se představil jako Král Filip ve Verdiho Donu Carlosovi. Robert Jindra ho pro pražské hostování získal při spolupráci v Bavorské státní opeře právě na uvedení tamní Rusalky. V náročné dvojroli Ježibaby/Cizí kněžny se představí Jana Kurucová v alternaci s Kateřinou Jalovcovou. Podle slov představitele Prince Pavla Černocha respektuje režie Jiřího Heřmana Kvapilovo libreto: „Toto pojetí je zajímavé, má pro mě působivou scénu,“ říká Černoch.

Představení Rusalky proběhnou v Národním divadle 28. srpna a 9., 24. a 28. září 2022.

Oficiálními inauguračními událostmi pak budou dvě koncertní provedení Janáčkovy Věci Makropulos 11. a 14. září 2022 s Evou Urbanovou v roli hlavní hrdinky Emilie Marty. Eva Urbanová má s ženskými hrdinkami Janáčkových oper široké zkušenosti. Strhujících výkonů dosahuje jako Kostelnička nebo Kabanicha na nejlepších jevištích světa a také do role Emilie Marty se jistě vtělí se vší vervou.

V dalších rolích se představí například Adam Plachetka, který ztvární roli Barona Pruse, přičemž půjde o jeho janáčkovský debut. Aleš Briscein bude Albertem Gregorem, kterého už zpíval takřka na všech významných operních scénách světa. Jan Martiník zpívá roli Dr. Kolenatého poté, co tuto roli nastudoval na jaře 2022 se sirem Simonem Rattlem ve Staatsoper v Berlíně. Kristinu ztvární Jana Sibera a roli Vítka Michal Lehotský. Dále v roli Janka uslyšíme Josefa Moravce, jako Strojníka Ivana Kusnjera, jako Poklízečku Yvonu Škvárovou a Komornou ztvární Michaela Zajmi.

„Jde z mého pohledu skutečně o výjimečné obsazení, vymazlené do té nejmenší role. I ty totiž zazpívají významní sólisté svého oboru u nás,“ upozorňuje Jindra. „Účast na koncertním provedení bereme všichni jako svátek hudby. Janáček momentálně patří mezi nehranější autory světových operních scén. Zároveň bych rád tímto gestem opožděně popřál dlouholeté a významné člence souboru Opery Národního divadla Evě Urbanové k životnímu jubileu, které jsme kvůli covidovým restrikcím nestihli loni řádně připomenout a oslavit. Velmi se těším na spolupráci nejen s takto výjimečným českým obsazením, ale i s naším orchestrem, který má Janáčkovu hudbu v krvi.“

14. září proběhne po skončení představení autogramiáda protagonistů opery Věc Makropulos.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments