Novým šéfdirigentem hradecké filharmonie bude Kaspar Zehnder

Novým šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové se od září stane švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. Zehnder bude v pořadí sedmým šéfdirigentem hradeckých filharmoniků a novinářům dnes řekl, že chce navázat na svého předchůdce, šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera, kterému v červenci po téměř šesti letech končí smlouva.

Hradecká filharmonie podle Václava Dernera začala jednat s Kasparem Zehnderem loni v létě. „Minulý týden jsme mohli orchestru oznámit, že naši nabídku přijal. Podařilo se získat významnou a na světových pódiích uznávanou uměleckou osobnost, s níž má filharmonie nakročeno k dalšímu úspěšnému uměleckému renomé,“ řekl ředitel filharmonie Václav Derner.

Podle Kaspara Zehndera má hradecký orchestr ambice a potenciál, je v něm mnoho spíše mladších hráčů, s vážným zájmem o zvyšování kvality tělesa. „Cítím se zde užitečný a vítaný, cítím pochopení pro mé záměry a rád bych orchestr dále rozvíjel a zvyšoval jeho úroveň,“ sdělil sedmačtyřicetiletý Kaspar Zehnder, který ocenil zázemí hradeckých filharmoniků.

Kaspar Zehnder (zdroj kasparzehnder.com / foto © Guy Perrenoud)

„Je zde úžasný koncertní sál, který je jeden z nejlepších v České republice. Jako fanatik zvukového mixu jsem vždy velmi šťastný, když mohu přizpůsobit své hudební nápady tomuto sálu. Dalším z důvodů, které mě přivádějí do Hradce Králové, je vynikající festival soudobé hudby ‚Hudební fórum Hradec Králové‘, na kterém se můžu tvůrčím způsobem podílet,“ uvedl Kaspar Zehnder.

Hradeckou filharmonii by chtěl také více prosadit ve světě. „Je podstatné spojit cenu a kvalitu, pro úspěch regionální instituce to je velmi důležité. Mezinárodní síť mých kontaktů by mohla napomoci, aby se orchestr dostal na mezinárodní úroveň. Už mnoho zahraničních sólistů mi přislíbilo, že do Hradce přijedou a s hradeckou filharmonií budou spolupracovat,“ řekl Kaspar Zehnder.

Kaspar Zehnder není hradeckému publiku neznámý. Jeho spolupráce s hradeckými filharmoniky trvá deset let a předtím se objevil i na koncertech festivalu soudobé hudby Hudební fórum Hradec Králové, který Filharmonie Hradec Králové pořádá.

Soudobá hudba je i jedním z průsečíků mezi ním a hradeckými filharmoniky. „Poprvé přijal pozvání v roce 2008 a od té doby vystoupil na zdejším pódiu několikrát jako dirigent, potom jako sólista a dvakrát jako dirigent i sólista současně. V této dvojroli naposledy vystoupil koncem března 2017 na koncertě natáčeném a později odvysílaném Českou televizí,“ uvedl mluvčí filharmonie Alois Neruda. Filharmonie a Kaspar Zehnder spolupracovali i v rámci zahraničních koncertů.

Kaspar Zehnder byl členem Evropské Mozartovy akademie a v letech 2005 až 2012 stál v čele Centra Paula Klee v Bernu. Od roku 1999 je uměleckým ředitelem festivalu Murten Classics. S působením v Česku má zkušenosti z let 2005 až 2008, kdy vedl Pražskou komorní filharmonii. Od roku 2012 je šéfdirigentem Symfonického orchestru Biel Solothurn. Od svého debutu v milánské Scale v roce 2007 hostoval jako dirigent u předních evropských těles.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat