Nultý bod 2019 (1): Sex táhne…

Mezinárodní taneční a divadelní festival Nultý bod zahájilo v pondělí v Divadle v Celetné uznávané představení kanadské performerky Dany Michel Cutlass Spring.
Cutlass Spring – Nultý bod 2019 (foto Kateřina Barvířová)

Zkušený divák skoro s despektem pohlíží na téma inscenace, kterým je sex a sexualita. Téma, buď na jedné straně konvenční částí společnosti obligátně tabuizované, na straně druhé postižené množstvím rádoby uměleckých experimentů, často balancujících na hraně osobního exhibicionismu a dobrého vkusu. Naštěstí to nebyl případ Cutlass Spring, také se není co divit, že představení získalo v roce 2017 ocenění Stříbrným lvem na bienále v Benátkách.

Dana Michel zpracovala námět rafinovanou divadelní imaginací bez obscénní vulgarity a spíše v rovině sebeironického humoru, kde zůstával prostor i pro diváckou fantazii, jakkoliv ovlivněnou jen individuální zkušeností každého z přítomných. Ona sama naznačovala na jevišti onu zbytnělou fyzickou touhu jemnou hrou s plynulým pohybem procházejícím celým tělem a transformujícím se do silově vystavěných a často až směšně nepřirozených (jak už to občas v různých formách sexuálního aktu bývá) póz. Tyto její proměny jako by symbolizovaly zážitky člověka během jeho sexuálního života. Partnery jí byly kusy nábytku, které prozkušovala v různých polohách a jako nepotřebné odhazovala mimo. S vidličkou v ruce „ochutnávala“ možnosti a stále jí nic nebylo dost dobré, dokud nenašla „to pravé“. To, kvůli čemu se lze propadnout až za samé hranice temnoty.

Sex prostě táhne, možná i proto, že se svou žhavou naléhavostí dotýká vlastně každého. Protože bez sexu bychom svůj život jen těžko žili (vlastně bychom ani nebyli). Za všechno v životě platíme, ať už penězi nebo symbolicky a následky vytoužené rozkoše nakonec vždy neseme sami. Nechtěné břímě se však může změnit v něco, o čem jsme ani netušili, že je vlastně předmětem naší touhy. A především o tom bylo představení Cutlass Spring.

Cutlass Spring
Tvorba a performance: Dana Michel
Artistic Activators: Ellen Furey, Peter James, Mathieu Léger, Heidi Louis, Roscoe Michel, Karlyn Percil, Yoan Sorin, Alanna Stuart
Konzultant zvuku: David Drury
Světelný design: Karine Gauthier
Technický ředitel: Caroline Nadeau and Karine Gauthier
Produkce: Dana Michel
Exkluzivní produkce: Par B.L.eux

Na festivalu Nultý bod 2019 uvedeno 15. 7. 2019, Divadlo v Celetné

Cutlass Spring – Dana Michel – Nultý bod 2019 (foto Kateřina Barvířová)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na