O 20 % dražší parkoviště pod Národním divadlem se otevře pravděpodobně v prosinci

Parkoviště pod Národním divadlem by se mělo otevřít letos v prosinci. Plánovaná cena rekonstrukce 165 milionů korun bez DPH se navýší asi o 20 procent o vícepráce. Je to první významná etapa celkové rekonstrukce a modernizace prostoru Nové scény a dvou provozních budov Národního divadla.

Parkoviště Národního divadla v průběhu rekonstrukce (foto Nová scéna Národního divadla)
Parkoviště Národního divadla v průběhu rekonstrukce (foto Nová scéna Národního divadla)

Několikapatrové podzemní parkoviště je pod piazzettou Národního divadla, která je v současné době přístupná jen úzkým průchodem. Měla by se z velké části otevřít v létě, velkých změn ale nedozná právě s ohledem na chystanou rekonstrukci Nové scény.

„Ukázalo se, že něco je uděláno jinak, než jsme si mysleli, zejména že jednotlivé betonové desky mají větší tloušťku, než jsme předpokládali. Někde byly statické problémy, ale jsme v limitu, který nám přísluší podle zákona o zadávání veřejných zakázek, který umožňuje vícepráce do 30 procent,“ řekl dnes k navýšení ceny provozní ředitel ND Václav Pelouch. Podotkl, že rekonstrukci do jisté míry pomohla pandemie covidu-19 a kvůli ní zavřené divadlo; bourací práce se tak nepotkávaly s návštěvnickým provozem.

Rozměr parkoviště se nezmění, stejně jako počet 204 parkovacích míst, z toho několik jich bude pro elektromobily včetně dobíjecích stanic, několik pro motocykly a budou v něm i stání pro kola. V podzemí vznikl i nový sklad kostýmů, když nádrž pro hasicí zařízení byla přesunuta do menších prostor.

Národní divadlo má za sebou několikaletou rekonstrukci budov Státní opery a chystá rekonstrukci Nové scény, měla by podle dřívějších informací trvat asi dva roky a stát asi 700 milionů korun. Nová scéna je díky svému exteriéru jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb. Na ministerstvu kultury leží již dlouho návrh na prohlášení Nové scény za kulturní památku. Pelouch dnes řekl, že stavba zřejmě památkou prohlášena bude a plánovaná rekonstrukce s tím počítá.

ND má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měla být zkušebna a prostory pro vzdělávací aktivity.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments