O folklor je mezi dětmi prý stále velký zájem

Folklor prý děti stále přitahuje, alespoň to tvrdí na Vsetínsku. Tamní dětský soubor valašských písní a tanců, soubor Malá Jasénka, který slaví v letošním roce své šedesáté narozeniny, musí řadu zájemců odmítat, popisuje vedoucí souboru Andrea Frňková.

Malá Jasénka (foto webové stránky souboru)
Malá Jasénka (foto webové stránky souboru)

„Zájem o folklor je mezi dětmi enormní, absolutně převyšuje to, co můžeme přijmout,“ uvedla Frňková. Každý rok v září soubor přijme děti na dva až tři měsíce, poté z nich vybere ty nejlepší, které pokračují přípravkou souboru. V souboru jsou děti od pěti do sedmnácti let. U těch nejstarších pak z každých deseti osm pokračuje v dospělém souboru.

Jen asi třetina přihlášených jsou přitom dětmi bývalých členů souboru. „Ti ostatní s folklorem nemají nic společného. Rodiče motivuje i kvalitní soubor,“ je přesvědčena vedoucí souboru. Děti mají úspěch také v soutěžích malých zpěváčků. „Letos jsme měli v nejlepší desítce jednu dívku a jednoho chlapce, ten byl dokonce mezi pěticí nejlepších,“ upřesnila.

Malá Jasénka (foto webové stránky souboru)
Malá Jasénka (foto webové stránky souboru)

Vsetínský soubor má nyní pětašedesát členů. „Jejich počet se ustálil na zhruba stejném čísle. Vždy je 45 až 50 tanečníků a dvě muziky,“ podotkla vedoucí. „Dnešní přetechnizovaná doba nám dává zapomenout na naše původní kořeny, které nás provázely životem od útlého dětství. Těžká práce, radostné hry, liturgické zvyky, zpěv a tanec, to vše bude součástí galaprogramu,“ uvedla Andrea Frňková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky