Obětí včerejší střelby byla ředitelka Ústavu hudební vědy Lenka Hlávková

Lenka Hlávková, ředitelka Ústavu hudební vědy, v nemocnici podlehla zraněním po včerejší střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tato tragédie si podle aktuálních informací vyžádala čtrnáct obětí, pachatel nakonec spáchal sebevraždu. Jedná se o nejtragičtější případ střelby v historii České republiky.
Lenka Hlávková (zdroj Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy)
Lenka Hlávková (zdroj Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy)

Včerejší útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, který si vyžádal čtrnáct obětí a dalších 25 zraněných, zanechal Českou republiku v hlubokém smutku. Mezi oběťmi byla i ředitelka Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty, Lenka Hlávková. Ústav potvrdil její úmrtí a vyjádřil lítost nad touto nečekanou ztrátou: “S hlubokou lítostí oznamujeme, že včerejší nadějeplné zprávy se bohužel nepotvrdily. Na základě ověřené informace od rodiny a s jejím svolením oznamujeme, že naše kolegyně a ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK Lenka Hlávková včerejší útok nepřežila. Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým, v první řadě rodině. Je to pro nás všechny nesmírně krutá zpráva. Zůstávejme ve vzájemné podpoře.” Pod facebookovým příspěvkem je nespočet komentářů vyjadřující soustrast. Na zpravodajský server Vatican News napsal dokonce papež František: „Duchovní blízkost všem, koho tato tragédie postihla.”

Lenka Hlávková byla odbornicí v oblasti hudební vědy. Její zájem o středověkou hudbu vedl k řadě projektů a spoluprací, které měly za cíl oživit a zkoumat hudební kulturu před rokem 1600. Ústav hudební vědy vedla v letech 2012 až 2015 a opět od prosince 2021. V roce 2019 byla zvolena členkou Evropské akademie věd a umění.

Měla v plánu uspořádat několik debat a projektů na příští rok ve spolupráci s festivalem Pražské jaro. Kolegovi Jonáši Hájkovi, se kterým spolupracovala na několika projektech, včera okolo 14:00 ještě stihla napsat e-mail.

Kolegové a studenti ji popisují nejen jako významnou vědkyni, ale také jako člověka s velkým srdcem, který svou prací a osobností obohatil akademické prostředí. Její nadšení a angažovanost se staly hnací silou pro mnohé z nich. Nečekaná smrt však znamená nejen velkou ztrátu pro univerzitu a odbornou komunitu, ale také pro celou společnost. Hlávkové odkaz bude pokračovat v práci těch, které svým působením inspirovala.

V hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha policie pracovala celou noc. Čtrnáct lidí zemřelo a dalších 25 bylo zraněno. Dnes ráno sdělil ministr vnitra Vít Rakušan, že bude pozůstalým nabídnuta psychologická krizová intervence a že preventivní opatření v České republice potrvají minimálně do 1. ledna 2024. Ministerstvo vnitra dále uvedlo, že cizinci, kteří při střelbě utrpěli zranění, pocházejí ze Spojených arabských emirátů a z Nizozemska.

Střelec, který spáchal nakonec i sebevraždu (pravděpodobně brokovnicí), byl 24letý student fakulty. Pocházel z kladenské Hostouně a byl spíše tišší typ. Střelné zbraně držel legálně, nebyl veden v žádných registrech, neměl dluhy a trestní rejstřík měl čistý. Zdál se být vzorným občanem. Podle policie se inspiroval případem v Rusku. O svém úmyslu spáchat trestný čin psal na sociální síti Telegram. Uvedl, že nenávidí svět a chce za sebou zanechat co nejvíce bolesti.

Včera v noci volal na policii člověk, který vyhrožoval, že se střelbou na Filozofické fakultě bude inspirovat. Do dnešního rána znala policie totožnost volajícího a zadržela ho.

Vláda České republiky vyhlásila státní smutek na sobotu 23. prosince jako vyjádření solidarity s oběťmi této tragédie. Nejedna instituce před představeními a koncerty uctí oběti střelby minutou ticha. Některé z nich vyvěsily černé vlajky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments