Objevte klavírní minimalismus v podání Maki Namekawy

První z komorních koncertů festivalu Košické hudební jaro se uskuteční 4. května 2023 od 19:00 hodin a bude věnován klavírnímu minimalismu v podání japonské umělkyně Maki Namekawy. Klavíristka Maki Namekawa patří k předním osobnostem, kteří přitahují pozornost publika k soudobé i klasické hudbě.
Maki Namekawa (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Maki Namekawa (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Úzce spolupracuje se světoznámým skladatelem Philipem Glassem. V roce 2013 s ním provedla jeho kompletních 20 klavírních etud a o rok později je vydala na CD. Nahrávka se dostala na první místo v žebříčku iTune Classic a získala velké uznání časopisu BBC Music Magazine. Návštěvníci recitálu Maki Namekawy v Košicích si vychutnají klavírní sonátu z Glassovy tvorby. Maki Namekawa představuje program svého koncertu v krátkém rozhovoru.

Do Košic se vracíte po osmi letech.
Jsem velmi ráda, že mohu opět vystoupit v Košicích, kde jsem v roce 2015 společně se skladatelem Philipem Glassem uvedli jeho 20 klavírních etud. Tentokrát představím tři mistrovská díla Györgye Ligetiho, Chicka Corey a opět Philipa Glasse.

Zastavme se u jednotlivých děl. Jedenáctidílný cyklus Györgyho Ligetiho Musica Ricercata pro sólový klavír, zkomponovaný v letech 1951 až 1953, vyzařuje neodolatelnou živelnou sílu.
György Ligeti, který přežil holocaust, dokončil Musicu ricercatu před útěkem na Západ. Toto brilantní dílo, předchůdce minimalismu, je pro mě autobiografickou „maďarskou rapsodií“.

Jak na vás působí cyklus pro sólový klavír Children’s Songs jazzového pianisty Chicka Coreaua?
Chick Corea chtěl především vyjádřit krásu spojenou s jednoduchostí, kterou často nacházíte u dětí, a já cítím čistou radost pokaždé, když Children’s Songs slyším nebo hraju.

Návštěvníci si budou moci poprvé v Košicích vychutnat fascinující autorský rukopis Philipa Glasse naživo. Jedná se o třicetiminutové dílo ve třech částech a my víme, že jej považujete za vyjímečné.
Jsem velmi ráda, že vám mohu představit Klavírní sonátu, kterou pro mě v roce 2019 ve svých 82 letech Philip Glass zkomponoval. Při tvorbě tohoto pozdního mistrovského díla jsem zažila neskutečnou úzkost ze spolupráce s Philipem. Něco, co si s sebou ponesu po zbytek života. Sonáta se skládá ze tří částí, které jsou vzájemně propojené a ukazují, jak Philip zkoumá svůj vlastní harmonický a rytmický hudební jazyk. Často říkal, že je to hudba, jakou ještě nikdy neslyšel, a chtěl s její pomocí posunout možnosti formy a nástroje. Doufám, že se má láska a úcta k této hudbě přenese i na posluchače.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments