Oblíbený klavírista košického publika, Ivo Kahánek, opět na půdě filharmonie

Státní filharmonie Košice zve na symfonický koncert Dvořák – Brahms. Opět zde vystoupí populární klavírista Ivo Kahánek.
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

Návštěvníci si vychutnají zřídka uváděný Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka. A právě Ivo Kahánek je na toto dílo specialistou, což dokazuje jeho nedávná nahrávka s Českou filharmonií. Ve druhé části večera zazní romantická a emotivní Symfonie č. 1 c moll Johannesa Brahmse. Jedná se o skladatelovo reprezentativní dílo a posluchač může mezi oběma skladbami objevit několik paralel. Koncert pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindry a za doprovodu orchestru Státní filharmonie Košice se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 19:00 hodin v Domě umění.

Svůj part na košickém koncertě Ivo Kahánek přibližuje následovně: „Dvořákův Klavírní koncert je jediným toho žánru ve skladatelově díle a zároveň první z jeho tří velkých instrumentálních koncertů. Je to výrazově nesmírně ambiciózní dílo, které se dá svým rozmachem přirovnat například k Brahmsovým klavírním koncertům. Jeho ne tak časté uvádění jde zřejmě na vrub značné pianistické obtížnosti, která však není při poslechu tak zjevná jako třeba u Rachmaninova nebo Liszta, a také místy poměrně ztížené schopnosti subtilně psaného klavírního partu prosadit se zvukově proti velkému orchestru. Na druhou stranu je to právě tato kombinace vroucně romantického výrazu a zároveň vnitřní křehkosti, kterou mám na této skladbě moc rád…“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments