Obrovský úspěch hornistky Kateřiny Javůrkové na soutěži v Mnichově. Podívejte se na záznam

Další výrazný úspěch si dnes do svého profesního životopisu připsala česká hornistka Kateřina Javůrková. Na prestižní Mezinárodní interpretační soutěži v Mnichově (Internationaler Musikwettbewerb der ARD München) získala druhé místo, když první nebylo uděleno. O druhé místo se Kateřina Javůrková dělí s Němcem Marcem Gruberem.

Kateřina Javůrková (zdroj FB Internationaler Musikwettbewerb der ARD München)
Kateřina Javůrková (zdroj FB Internationaler Musikwettbewerb der ARD München)

„Je to obrovský úspěch pro Katku a v České filharmonii jsme na ni nesmírně hrdí. Že se přihlásila, že se zvládla při náročných orchestrálních povinnostech připravit a navíc dosáhnout tak velkého úspěchu. Zařadila se po bok legendárního Zdeňka Tylšara, který získal 2. cenu na této soutěži v roce 1969. Z českých hornistů se výše dostali jen Radek Baborák v roce 1994 a Přemysl Vojta v roce 2010,“ okomentoval radostnou zprávu z Mnichova pro Operu Plus ředitel České filharmonie David Mareček.

Kateřina Javůrková (zdroj FB Internationaler Musikwettbewerb der ARD München)
Kateřina Javůrková (zdroj FB Internationaler Musikwettbewerb der ARD München)

Do finále pětašedesátého ročníku mnichovské soutěže se Kateřina Javůrková probojovala přes tři kola, v nichž se klání zúčastnily čtyři desítky nejlepších hornistů z celého světa, kteří byli vybráni na základě svých nahrávek. Tady je vystoupení naší hornistky v semifinále:

Internationaler Musikwettbewerb der ARD München byla založena Bavorským rozhlasem v Mnichově v roce 1952 jako v té době největší interpretační soutěž svého druhu na světě. Úspěch v ní pomohl do světové top špičky řadě začínajících umělců, mezi finalisty této prestižní soutěže jen namátkou patří Natalia Gutman, Christoph Eschenbach, Mitsuko Uchida, Jessye Norman, Francisco Araiza či Thomas Quasthoff. Pořadatelé ohlašují soutěžní obory dva roky dopředu, účastníků jsou každoročně tři až čtyři stovky.

Svoje nejnovější skvělé umístění na letošním ročníku mezinárodní mnichovské soutěže Kateřina Javůrková připojila ke svým předchozím úspěchům – vítězství v Mezinárodní žesťové soutěži v Brně, kde 1. cenu získala opakovaně a v roce 2013 dosáhla titulu absolutního vítěze, v roce 2009 se umístila na 1. místě na mezinárodní soutěži Federico II di Svevia v Itálii a v roce 2011 se stala absolutním vítězem na Mezinárodní interpretační soutěži lesního rohu v rámci festivalu Moravský podzim. Dalším zásadním úspěchem Kateřiny Javůrkové pak byl zisk 1. ceny a titulu laureáta mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro 2013. K mnichovskému úspěchu gratulujeme! 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat