Ocenění pro významnou českou sopranistku Ludmilu Dvořákovou
Významná česká sopranistka poválečné generace Ludmila Dvořáková převzala dnes večer za své celoživotní mistrovství a také za přínos v popularizaci české hudby v zahraničí Cenu Antonína Dvořáka 2012, udělovanou Akademií klasické hudby. Rada akademiků, jejímiž členy jsou mimo jiné dirigent Jakub Hrůša, ředitel České filharmonie David Mareček, emeritní sólistka opery Národního divadla Libuše Márová nebo harfistka Jana Boušková, dala nakonec Ludmile Dvořákové v tajném hlasování přednost před dalšími nominovanými, pěvkyní Soňou Červenou, violistou Milanem Škampou či dirigentem Ivánem Fischerem. Ocenění Ludmila Dvořáková převzala v průběhu slavnostního večera ve Španělském sále Pražského hradu, který ozdobil koncert čínského klavíristy Lang Langa.
Ludmila Dvořáková (1923) studovala zpěv na pražské konzervatoři, po absolutoriu v roce 1949 nastoupila angažmá u ostravské opery, kde debutovala Janáčkovou Káťou Kabanovou, nastudovala zde rovněž Smetanovu Mařenku, Miladu a Anežku, Dvořákovu Rusalku, Verdiho Alžbětu z Dona Carlose či Beethovenovu Leonoru z Fidelia. V letech 1954 – 1959 byla Ludmila Dvořáková sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde se uvedla jako Anežka ve Vostřákově opeře Králův mincmistr. Na první scéně i přes své poměrně krátké působení zazářila jako Alžběta ve Wagnerově Tannhäuserovi a Milada ze Smetanova Dalibora, byla i Krasavou v Libuši, i tady sklízela úspěchy jako Káťa Kabanová, Rusalka, Leonora.
Po krátké přechodné etapě v Bratislavě jí nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, kde Ludmila Dvořáková získala angažmá v roce 1960. O tři roky později zde již poprvé zpívala Brünnhildu ve Wagnerově Valkýře, následovaly titulní role v Pucciniho Tosce a Straussově Ariadně na Naxu, Wagnerova Isolda i Ortruda, stejně jako i další dvě Brünnhildy z Ringu. Právě Richard Wagner a také Richard Strauss patřili k základům repertoáru Ludmily Dvořákové.
Významná česká pěvkyně Ludmila Dvořáková vystupovala jako celosvětově uznávaná sopranistka dlouhá léta v mnoha předních světových operních divadlech, například ve Státní opeře ve Vídni a v Berlíně, v Bayreuthu, v Teatro Colón Buenos Aires, v newyorské Metropolitní opeře, londýnské Covent Garden, v La Scale. Oceňován byl jak její vytrvalý, technicky znamenitě ovládaný vysokodramatický soprán temné barvy, schopný velké výrazové intenzity, tak i působivý jevištní zjev a herecký talent.
V roce 2002 Ludmila Dvořáková obdržela Cenu Thálie za celoživotní dílo.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]