Ochranný svaz autorský loni inkasoval 1,45 miliardy korun

Ochranný svaz autorský (OSA), který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni inkasoval 1,45 miliardy korun, meziročně o 137 milionů korun více. V částce jsou zahrnuty autorské odměny také pro další kolektivní správce DILIA, OOA-S, Intergram a OAZA. Svaz to dnes uvedl v tiskové zprávě. Rok 2022 byl podle něj pro autory hudby nejúspěšnějším rokem vůbec, když inkaso za poskytnuté licence vybrané pro autory hudby a hudební nakladatele překonalo hranici 1,2 miliardy korun.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Podle Ochranného svazu autorského pokračoval mimo jiné růst trhu předplatitelských streamovacích služeb, které na autorských odměnách uhradily o 70 milionů korun meziročně více. Příjmy z koncertů se navýšily o 209 procent, tedy o 109 milionů korun a postupně se daří překonávat dopady covidu-19. Jedním z nových trendů, které v následujícím období mohou podle OSA promluvit do hudební tvorby, bude umělá inteligence.

Návrat do období před pandemií potvrdily podle svazu zejména příjmy z veřejného provozování, které vzrostly o 74 procent. Trend boomu hudebních on-line platforem, jako jsou třeba Spotify nebo YouTube, a filmových platforem jako třeba Netflix nebo Voyo potvrdil i loňský rok, kdy se navýšily příjmy téměř o 70 milionů korun, což představuje oproti předchozímu roku nárůst o 63 procent. Dařilo se i exportu domácí hudby do zahraničí. Příjmy meziročně vzrostly o více než 12 procent, konkrétně o šest milionů korun.

Nejúspěšnějšími trhy pro domácí autorskou scénu byly Německo, Slovensko a Rakousko. Naopak nejvíce honorářů tradičně putovalo do USA, Británie a Německa. Celkově v loňském roce OSA rozdělil autorské honoráře více než 204.000 autorů a nakladatelů z celého světa, z toho domácích autorů bylo bezmála 8500. Celkem OSA autorům vyplatil 848,415.000 korun. Průměrná roční odměna pro jednoho autora byla v porovnání s rokem 2021 o 251 korun vyšší, činila 4156 korun za rok 2022.

K 31. prosinci 2022 OSA smluvně zastupoval 11.005 nositelů práv, z toho 7864 žijících autorů, 2974 dědiců a 167 nakladatelů. OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv všech hudebních žánrů. Vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům. Na základě recipročních smluv reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v Česku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments