Od zítřka se konají Dny slezských varhan

Dny slezských varhan jsou nedílnou a velmi specifickou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Již po čtvrté se ve dnech 4. – 5. června 2021 uskuteční putování po pozoruhodných nástrojích Slezska.

Thierry Escaich (foto Guy Vivien)
Thierry Escaich (foto Guy Vivien)

Pomyslný pevný bod je již tradičně kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích s jeho krásnými a plně funkčními varhanami Rieger z roku 1930. Zde vystoupí francouzský varhaník Thierry Escaich, který je považován za jedinečnou osobnost současné hudby a je jedním z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své generace. Jeho výjimečnost spočívá ve schopnosti improvizace. Navíc se jako skladatel věnuje tvorbě filmové hudby. Na festivalu se představí ve všech svých podobách – zahraje barokní hudbu a představí svou Improvizační suitu. Koncert se uskuteční 5. června v 19 hodin.

V Ostravsko-opavské diecézi nalezneme další vzácné nástroje, které se postupně daří rekonstruovat. Mezi ně patří i varhany v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích a malý barokní nástroj v ostravském kostele sv. Václava. I zde se uskuteční koncerty Janáčkova festivalu – v Kravařích vystoupí 5. června zkušený polský varhaník Roman Perucki, v ostravském kostele se může 4. června festivalové publikum těšit na tuzemského interpreta Petra Čecha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments