Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Odešla jedna z největších žijících legend české opery. Ludmila Dvořáková zemřela při požáru svého domu ve Střešovicích
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Opera

Odešla jedna z největších žijících legend české opery. Ludmila Dvořáková zemřela při požáru svého domu ve Střešovicích

ČTKredakce
Publikováno 30/07/2015
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Aktualizováno 

Při dnešním požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích zemřela krátce po svých dvaadevadesátých narozeninách významná česká sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství.Ludmila Dvořáková zemřela při dnešním požáru rodinného domu společně se svojí o pět let mladší sestrou. Podle záchranářů se obě ženy nadýchaly v silně zadýmených místnostech kouře, když oheň v časných ranních hodinách zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. „Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci,“ řekla mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová. Hasiči požár dostali pod kontrolu až po dvou hodinách. Příčina jeho vzniku zatím není známá, stejně jako výše škody. „Kriminalisté na místě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Povolán byl také odborník z Technického ústavu požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.Sopranistka Ludmila Dvořáková patří k nejvýznamnějším českým operním sólistům minulého století. Narodila se 11. července 1923 v Kolíně, studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě.Od roku 1954 byla pět let sólistkou Opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Ludmila Dvořáková sklízela výrazné úspěchy na všech předních světových scénách a festivalech, včetně wagnerovského festivalu v Bayreuthu a newyorské Metropolitní opery, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. V Met zpívala Beethovenovu Leonoru, Wagnerovu Isoldu, Ortrudu a Sentu či Straussovu Chrysothemis. Wagnerovy a Straussovy opery byly její hlavní doménou, často se ale věnovala též písňové a kantátové tvorbě. Thálii za celoživotní mistrovství převzala v roce 2002, Cenu Antonína Dvořáka za přínos v popularizaci české hudby o deset let později. V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil její manžel Rudolf Vašata.

Významné osobnosti přední české sopranistky Ludmily Dvořákové se na Opeře Plus budeme ještě tento týden věnovat v zevrubném portrétu.

Foto archiv 

TémataLudmila Dvořáková
Sdílet článek
Facebook email vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Klasická hudba se v tunelu Blanka hrát nebude. Aspoň zatím ne
Další článek Náš sen o létání. Thomas Quasthoff jako dirigent
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up