Ohlédnutí za výročím Taneční konzervatoře I. V. Psoty

Ve školním roce 2023/2024 by slavila třicetileté výročí soukromá taneční konzervatoř, která vznikla po sametu v euforii a ve svobodě jako první v České republice. Důvod k jejímu založení byl prostý: posílení rozvinuté sítě oblastních divadel o školené tanečníky, jichž byl v té době nedostatek navzdory stávajících tří Hudebních a tanečních škol (HTŠ) v Praze, Brně, Ostravě a éra tanečníků ze zahraničí, jako je dnes, byla nepředvídavá. Škola byla vybudována bez kapitálu na zelené louce. Po krátké době získala dobrý zvuk, a i když se téměř po celou dobu činnosti potýkala s hledáním vhodných prostor, splnila poslání umělecké školy.
J. S. Bach: Air – Eliška Černohlávková, Petr Holuša, chor. Jiří Horák (foto Hana Major Sládková)
J. S. Bach: Air – Eliška Černohlávková, Petr Holuša, chor. Jiří Horák (foto Hana Major Sládková)

Uplatnili se absolventi konzervatoře, pedagogové uměleckého tance dostali příležitost předávat vysokoškolské vzdělání na adekvátní úrovni. Škola měnila své jméno. V roce 2008 jí byl přiznán čestný název, Taneční konzervatoř Ivo Váni-Psoty v Praze, s. r. o. (TKIV-P). Vysněný název si plně zasloužila, neboť myšlenku profesionality ve službách umění a úcty hodnou osobnosti Mistra I. V. Psoty splnila se ctí a dobře.

V roce 2012 se škola dostala do finančních potíží ohrožujících její existenci. O jejím osudu začali rozhodovat státní úředníci zejména odboru školství, kteří nadřadili banální administrativní nedostatek školy nad náročnou, dlouhodobě úspěšnou pedagogickou práci, neprojevili dobrou vůli a nepřiznali jí na školní rok 2012/2013 státní dotaci, ačkoliv to z právního hlediska bylo možné. Navíc, TKIV-P nebyla jedinou školou, která nesplnila vůči úřadu podobnou povinnost, nežádoucí důsledky v jiných případech vyvozeny nebyly.

Zásluhou osobní oběti spolu zřizovatele TKIV-P byl škole umožněn nejen vstup do II. pololetí školního roku 2012/2013, ale otevřela se i možnost pokračovat ve snaze o její záchranu. Naivní důvěra v přislíbenou finanční pomoc přinesla fatální následky: namísto pomoci rychlé manipulativní jednání v časové tísni a zneužití důvěřivosti zřizovatelů TKIV-P ve vlastní prospěch. Taneční konzervatoř jako samostatný subjekt byla zrušena a jen jako jeden z oborů v rámci služeb byla zapsána do jiné soukromé odborné školy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments