OKNO choreografa Jo Strømgrena: Díváme se na svět a svět se dívá na nás

Norský choreograf, režisér, scenárista a filmový tvůrce Jo Strømgren vytvořil se souborem baletu Národního divadla moravskoslezského komorní taneční fantazii s názvem OKNO. Vznikala v posledních měsících v Ostravě a choreograf tvořil výslednou podobu díla přímo s tanečníky souboru. Světová premiéra se odehraje v sobotu 18. května v Divadle „12“, zároveň jde po šesti letech existence malého divadla o první baletní dílo vytvořené pro tento prostor. „Pro své inscenace rád vytvářím takové malé autonomní ‚světy‘, do kterých diváci mohou vstupovat, a to se v Divadle ‚12‘ v inscenaci Okno myslím podařilo,“ říká. Okno do duše, okno v pokoji, okno do světa…
OKNO, Rei Masatomi a Laura Moreno Gasulla (foto Serghei Gherciu, Národní divadlo moravskoslezské)
OKNO, Rei Masatomi a Laura Moreno Gasulla (foto Serghei Gherciu, Národní divadlo moravskoslezské)

OKNO sleduje šest postav, přičemž v centru pozornosti je především jedna – dívka s violoncellem (tančí Laura Moreno Gasulla). „OKNO se dotýká lidských životů a lidství jako takového a zároveň se v něm snažím reflektovat současný svět. Když sledujeme jednu z postav, která prožívá osobní dilemata a je blízko duševnímu zhroucení, zjistíme, že podobný stav napětí a nejistoty prožívá v této době téměř každý. Pokud se mi povede alespoň částečně diváky vtáhnout a přimět k zamyšlení, budu šťastný,“ říká Jo Strømgren.

„OKNO je abstraktní počin, sled obrazů, kterým chceme u diváků vyvolat různé asociace a emoce. Chtěl bych, aby se při jeho sledování zamysleli, nacházeli propojení s vlastními životy, něco si z něj zapamatovali,“ přibližuje uznávaný norský tvůrce. Hudební doprovod je velmi sugestivní – choreograf vybral a namixoval fragmenty šesti suit pro sólové violoncello od Johanna Sebastiana Bacha.

OKNO, Laura Moreno Gasulla Natalia Adamska (foto Serghei Gherciu, Národní divadlo moravskoslezské)
OKNO, Laura Moreno Gasulla Natalia Adamska (foto Serghei Gherciu, Národní divadlo moravskoslezské)

„Jeho tvorba mne naprosto fascinuje, a když jsem doma v Norsku, dokážu hodiny hrát na klavír jen Bachovy skladby. Přemýšlel jsem nad tím, jak této hudbě vdechnout život a jak využít princip ‚tématu a variace‘, které se v ní objevují. Ale ačkoli hudba dává představení určitou vnitřní strukturu, objevují se v něm i další důležité aspekty: Co můžeme vidět skrze okno? Okno do pokoje, světa, duše, nebo do sebe sama…,“ rozvádí k výběru hudby a k tématu své inscenace Jo Strømgren a pokračuje: „Bachovy suity jsem ještě pro žádný projekt nepoužil a zvuk violoncella vnímám jako nejbližší lidskému hlasu. Navíc mi jako nástroj svým vzezřením připomíná lidskou postavu, což nás přivádí zpět k motivu lidství. Použil jsem různé věty z více suit a navzájem je propojil zvukovou krajinou. Cítím v nich nevyřešená dilemata, otázky, jednoduše život.“

Na violoncello hraje v nahrávce norský virtuos Truls Olaf Otterbech Mørk. Jo Strømgren vytvořil také scénu, světelný a zvukový design. Kostýmy navrhla Bregje van Balenová a celá výprava neodkazuje k žádnému určitému období. Inscenace je uváděna v koprodukci se souborem Jo Strømgren Kompani (Norsko). Strømgrenovu práci už ostravští diváci jednou viděli – na hudbu Gustava Mahlera vytvořil před třemi lety inscenaci Mahlerovy vzpomínky, která se hrála ve velkém Divadle Jiřího Myrona. V roce 2022 se také na festivalu MOVE Fest představila jeho skupina s inscenací The Loft.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments