Olga Jelínková vystoupí v hlavní roli opery Undine v Oper Leipzig

Sopranistka Olga Jelínková ztvární titulní postavu pohádkové opery Alberta Lortzinga Undine v Oper Leipzig. Nová produkce zde startuje už tuto sobotu 29. října 2022. Posluchači ji mohou sledovat i prostřednictvím živého rozhlasového přenosu na stanici MDR KLASSIK od 19:00 hodin.
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)

„Undine je vodní víla stejně jako naše Rusalka,“ říká Olga Jelínková, členka ansámblu Opery v Lipsku. „Je to pohádková opera ve stylu raného romantismu. Albert Lortzing je hlavním představitelem německého Singspielu, tedy komické opery s mluvenými dialogy,“ dodává. Interpretační nároky tedy nečíhají na titulní hrdinku v podobě extrémních výšek nebo koloratur, nýbrž spíše ve formě textu: „Libreto opery je tvořeno souvislým textem ve zpívané formě, proložené mluvenými dialogy. Němčina musí být tedy co nejdokonalejší, na úrovni projevu činoherce, což je pro nerodilého mluvčího samozřejmě náročné. I během pěvecké linky si dávám velký pozor na vázaný způsob zpěvu, tak zvané legato, současně musím ale zřetelně vyslovovat.“ Slavný Gewandhaus Orchestr řídí hudební ředitel Opery v Lipsku, Christoph Gedschold, režie se ujal mladý německý režisér Tilmann Köhler.

Undine je opera o čtyřech dějstvích Alberta Lortzinga, který při tvorbě libreta vycházel z povídky Undine Friedricha de la Motte Fouqué. Jedná se o příběh Undiny, ženské vodní bytosti, která může získat nesmrtelnou duši pouze sňatkem s pozemským mužem. Příběh lásky na život a na smrt začíná v odlehlé rybářské chatě starého manželského páru a jejich nevlastní dcery Undine. Když rytíř Hugo najde v této chýši útočiště před bouří, zamiluje se do ní a vezme si ji. Ještě předtím, než se mají společně vrátit do města, pošeptá Undina svému novomanželovi varování: „Ó, drž se své víry a zůstaň věrný své přísaze, že jsem tvé štěstí, tvé všechno!”. Neboť pokud je Undinina láska zrazena, musí, jak praví staré pohádky, zabít nevěrného manžela a vrátit se do vody, z níž kdysi vyšla.

Olga Jelínková vystoupí v této roli také 11. a 27. listopadu a 7. července.

Sopranistka Olga Jelínková absolvovala Pražskou konzervatoř a Hudební fakultu pražské AMU. Zúčastnila se rovněž interpretačních kurzů u Richarda Sigmunda v italském Meranu, mistrovských kurzů u Teresy Berganzy ve španělském Santanderu a mistrovských kurzů Petera Dvorského ve Znojmě a Piešťanech. Působila v Jihočeském divadle České Budějovice, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, ve Slezském divadle Opava, v Národním divadle Brno, v libereckém Divadle F. X. Šaldy, v Moravském divadle Olomouc a od roku 2014 spolupracuje s Národním divadlem. V roce 2018 začala působila jako sólistka souboru opery Saarländisches Staatstheater v německém Saarbrückenu, v září 2019 otevřela s velkým ohlasem sezonu vídeňské Volksoper svou oblíbenou rolí Královny noci, kterou ztvárnila i v Opeře v Chemnitz. V listopadu 2019 debutovala v berlínské Komische Oper, opět v roli Královny noci. A od sezony 2020/2021 se stala členkou ansámblu Oper Leipzig.

Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)

Kromě role Undiny ztvární Olga Jelínková v této sezoně v Opeře v Lipsku také roli Violetty Valéry ve Verdiho La Traviatě, Kleopatru v Händlově opeře Julius Caesar nebo Adinu v Donizettiho Nápoji lásky.

Albert Lortzing: Undine
29. října 2022, 19:00
Opernhaus, Lipsko

Inscenační tým:
Hudební nastudování: Christoph Gedschold
Režie: Tilmann Köhler
Scéna: Karoly Riszová
Kostýmy: Susanne Uhlová
Dramaturgie: Marlene Hahnová
Světlo: Michael Roeger
Sbormistr: Thomas Eitler-de Lint
Sbor: Sbor Lipské opery
Orchestr: Orchestr Gewandhaus

Role a obsazení:
Bertalda: Olena Tokar / Mirjam Neururerová
Rytíř Hugo von Ringstetten: Joseph Dennis / Matthias Stier
Kühleborn: Jonathan Michie / Mathias Hausmann
Tobiáš: Petr Dolinšek / Sejong Čang
Marthe: Kathrin Göringová / Karin Loveliusová
Undine: Sarah Traubel / Olga Jelínková
Veit Sven: Hjörleifsson / Dan Karlström
Hans Peter: Dolinšek / Michael Raschle
Otec Heilmann: Sebastian Pilgrim / Randall Jakobsh

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments