Olomouc: místo Esmeraldy Spící krasavice

Baletní soubor Moravského divadla v Olomouci musel stáhnout z programu chystanou premiéru inscenace klasického baletu Esmeralda, kterou měl nastudovat významný a ve světě uznávaný choreograf Vasilij Medvedev. Divadlo to odůvodnilo technickými důvody. Místo něj v plánu letošních premiér nabídne divákům inscenaci slavného Čajkovského baletu Spící krasavice, potvrdil dnes mluvčí olomouckého divadla David Kresta.Premiéru měla mít Esmeralda 28. března. Podle Kresty se však ještě divadlo nepustilo do příprav ani do chystání kostýmů či scény. „Důvodem nahrazení premiérového titulu Esmeralda jiným titulem je neuskutečněná dohoda s původním inscenačním týmem. V pátek 28. března tak bude mít v Moravském divadle Olomouc premiéru inscenace Spící krasavice v režii a choreografii Hany Vláčilové. Bývalá primabalerína Národního divadla se jako choreografka podílela na úspěšné olomoucké inscenaci Labutího jezera,” uvedl mluvčí divadla.

Balet Spící krasavice vycházející z pohádky francouzského spisovatele Charlese Perraulta začal Petr Iljič Čajkovskij psát v zimě 1888, světové premiéry se dílo dočkalo 15. ledna 1890 v Petrohradu v choreografii Maria Petipy. V olomouckém divadle měla Spící krasavice naposledy premiéru 30. června 1996 v režii a choreografii Igora Ostapenka. Na konci letošního března tak bude mít Moravské divadlo Olomouc na repertoáru všechny tři Čajkovského balety – Labutí jezero, Louskáčka a Spící krasavici.

V několika posledních letech je to už po třetí, co byl balet Moravského divadla nucen měnit svůj plánovaný repertoár. Poté, co před třemi lety v Olomouci museli záhy po premiéře kvůli autorským právům stáhnout taneční projekt Roberta Balogha Karel Gott – Zlatý hlas z Prahy, na konci loňského března bylo divadlo nuceno zrušit premiéru baletní inscenace slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Od autorů muzikálu totiž nedostalo licenci, plánovanou inscenaci v režii renomovaného choreografa Roberta Balogha muselo nahradit speciálním uvedením Labutího jezera. Letošní zrušení Esmeraldy a nahrazení Spící krasavicí přichází prakticky pouhé dva měsíce před ohlášenou premiérou.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]